Babiš a Sobotka se dohodli na politických náměstcích pro MF

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Šéfové ČSSD a ANO Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš se dohodli na obsazení funkce náměstka na ministerstvu financí. ČSSD oznámí ministru financí Babišovi jméno svého kandidáta na náměstka během jednoho až dvou týdnů, řekl dnes po jednání předsedů obou stran novinářům šéf sociální demokracie a premiér Bohuslav Sobotka. Babiš na dotaz řekl, že oba předsedové se na všem domluvili. Problém s politickými nominacemi náměstků by tak podle Sobotky měl být vyřešen.

Sobotka a Babiš

Sobotka a Babiš,zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

"Předpokládám, že jsme v zásadě dořešili otázku zastoupení náměstků na resortech. Dohodli jsme se s panem Babišem, že mu v horizontu jednoho dvou týdnů předložím kandidáta na náměstka na ministerstvu financí," řekl Sobotka.

Babiš se bezprostředně po jednání k výsledku schůzky s premiérem nechtěl vyjádřit. Na otázku, na čem se oba předsedové koaličních stran dohodli, odpověděl: "Na všem." Další odpovědí naznačil, že se shodli na obsazení všech míst náměstků na ministerstvech. "Určitě, na všem jsme se dohodli," řekl.

Kromě náměstka na ministerstvu financí Sobotka a Babiš hovořili o obsazení dalších podobných postů v jiných úřadech. ANO původně chtělo, aby na ministerstvech, které hnutí vede, mělo pouze své náměstky. Sociální demokracie prosazuje tradiční rozdělení, kdy na úřady vedené koaličními partnery chce prosadit i své lidi. Podle Sobotky ale předseda hnutí "v zásadě" akceptoval model, který byl v minulosti zvykem.

"Nemyslím, že by otázka náměstků měla nadále nějak komplikovat koaliční vztahy," dodal Sobotka. Předseda sociální demokracie ví, jakou agendu by měl náměstek nominovaný ČSSD na ministerstvu financí vykonávat. Konkrétní ale nebyl. Konečné rozhodnutí je na Babišovi, uvedl. Podle něj je ale třeba, aby navržený kandidát vykonával takovou funkci, která je v souladu s jeho odborným vzděláním.

ČSSD navrhovala Babišovi na finance středočeského radního Jiřího Peřinu (ČSSD) jako náměstka pro daně. Babiš ho ale odmítl a pozici obsadil členkou prezidia Komory daňových poradců Simonou Hornochovou.

ČSSD bude mít své náměstky na všech ministerstvech. Nejmenší koaliční strana, lidovci, nebude mít náměstky všude. V řadě resortů ale obsadí nižší úřednické posty. Na ministerstvech tak bude mít například své poradce.

Tagy: náměstek Ministerstvo financí ČR Sobotkova vláda

Zdroje: ČTK