Až 44 mrtvých a přes sto zraněných při atentátu v Bagdádu

- Aktuality autor: red

Nejméně 39 lidí dnes zabil sebevražedný útočník, který si vybral za cíl armádní náborové středisko v centru Bagdádu. Desítky dalších byly při jednom z nejkrvavějších útoků za poslední týdny zraněny, agentury hovoří s odvoláním na různé zdroje o 60 až 119 zraněných.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Bilanci mrtvých oznámilo podle agentury Reuters velitelství vojenských operací v Bagdádu. Podle nejmenovaného oficiálního činitele citovaného agenturou AP je mrtvých až 51-

Útok se odehrál před budovou v centru Bagdádu, která sloužila za vlády Saddáma Husajna jako ministerstvo obrany. Po invazi z roku 2003 se změnila v armádní náborové středisko a vojenskou základnu. Atentátník se vmísil do davu rekrutů čekajících před budovou, až budou po menších skupinkách vpuštěni hlavní bránou. Kolem 07:30 místního času odpálil vestu s trhavinami na svém těle.

Po explozi zůstaly na místě utrhané ruce a nohy v kalužích krve, popsala scénu atentátu agentura AP. Iráčtí vojáci okolí budovy uzavřeli, nad ním přelétávají americké helikoptéry. K místu výbuchu se seběhli zoufalí Iráčané, aby pátrali po osudu svých příbuzných. Mezi oběťmi jsou nejméně tři vojáci, osm dalších bylo zraněno.

Náborové středisko přijímá podle AP kolem 250 nových rekrutů týdně k posílení irácké armády před nadcházejícím většinovým odchodem amerických vojáků ze země po sedmi letech.

Bezpečnostní situace v Iráku se výrazně zlepšila v posledních dvou letech. Jednotlivé útoky ale neustávají a napětí v zemi znovu zesílilo po březnových parlamentních volbách, které nepřinesly jasného vítěze. Irák dosud nemá vládu a dva nejúspěšnější volební bloky v pondělí přerušily jednání o vytvoření vládní koalice.

K sestavení vlády intenzivně tlačí irácké politiky mimo jiné i Spojené státy, které právě končí bojovou misi v Iráku a redukují svůj kontingent na 50.000 týlových vojáků. Do konce příštího roku odejdou i oni. V minulých měsících v zemi znovu přibylo násilí a ministr zahraničí Hošjar Zibarí minulý týden vůbec poprvé prohlásil, že je stahování Američanů předčasné.

Tagy: valka mrtví zraněný

Zdroje: ČTK