Autistický Kaliforňan šmíroval webkamerami nahé dívky. Jde za to do vězení

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Kaliforňan s Aspergerovým syndromem nahrával nahé dívky pomocí jejich webových kamer a poté je vydíral. Dostal za to rok a půl do vězení. Podle soudu porušil soukromí desítek dívek, od nichž požadoval peníze výměnou za nezveřejnění citlivých záběrů. Jednou z dívek byla i loňská vítězka americké soutěže krásy Miss Teen USA, která byla jeho spolužačkou. 

Dívka u počítače s webkamerou (ilustrační fotografie)

Dívka u počítače s webkamerou (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Dvacetiletý student kalifornské vysoké školy Jared James Abrahams využíval svých počítačových dovedností k tomu, aby se podle prokuratury naboural nejméně několika desítkám dívek do elektronické pošty a na jejich profily na sociálních sítích. Když dokázal proniknout do jejich počítačů, začal na dálku spouštět jejich webové kamery a nahrávat je ve chvílích, kdy byly nahé. Poté je kontaktoval a požadoval, aby mu zaplatily nebo se před ním svlékaly prostřednictvím komunikátoru Skype, jinak snímky zveřejní na internetu. 

V USA případ vzbudil velkou pozornost ve chvíli, kdy vůči Abrahamsovi vznesla obvinění jeho spolužačka a loňská Miss Teen USA Cassidy Wolfová. 

Jiný způsob socializace

Abrahams se ke svým činům přiznal, což mu spolu se svědectvím jeho rodičů pomohlo k "pouze" osmnáctiměsíčnímu trestu. Jeho matka soud prosila o shovívavost, neboť potomek trpí Aspergerovým syndromem, což je forma autismu vyznačující se neschopností navazovat sociální vztahy. Abrahams prý nechtěl páchat zlo, "jeho motivace byla v podstatě vytvořit si sociální vazby, které jinak nedokázal mít", uvedla jeho matka. 

Podle soudu si však byl navzdory psychickému handicapu hacker vědom podstaty svých činů a proto může za svůj pykat. 

Tagy: autismus webkamera bezpečnost na internetu soukromí na internetu hackerství

Zdroje: ČTK