Austrálie je nejlepším místem pro život. Česko je na 23. místě

- Aktuality autor: Michal Polák

Nejlepším místem pro život je opět Austrálie. Dokládá to Index kvality života, který každoročně sestavuje OECD. Index hodnotí podle 11 kritérií životní úroveň ve 36 hospodářsky vyspělých zemích světa. Rozhodujícími faktory jsou například zdraví, výše a rozdělení příjmů ve společnosti, zaměstnanost, délka pracovní doby, bydlení, bezpečí, volný čas či spokojenost se životem. Česká republika je v tomto žebříčku na 23. místě. 

Melbourne, Austrálie

Melbourne, Austrálie,zdroj: Getty Images

V první pětce jsou tradičně severské země Norsko, Švédsko, Dánsko a Kanada. Do první desítky se vedle Austrálie dostaly také Švýcarsko, USA, Finsko, Nizozemsko a Nový Zéland. Česká republika je na 23. místě za Slovinskem, ale před Slovenskem, Estonskem či Jižní Koreou. Loni se ČR umístila na 22. pozici. Na chvostu žebříčku je Mexiko spolu s Tureckem. 

V České republice dosahuje podle OECD roční očištěný disponibilní příjem na osobu v průměrné domácnosti 17.262 dolarů (asi 341.000 korun), průměr v OECD činí 23.938 dolarů (přibližně 473.000 korun). Do této částky OECD zahrnuje nejen příjmy z ekonomické aktivity, ale například také sociální transfery či bezplatnost školství a zdravotní péče. V ČR ale existuje poměrně značná nerovnost, kdy 20 procent nejbohatších obyvatel vydělává takřka čtyřikrát více než 20 procent nejchudších. Zaměstnanost je naopak nad průměrem OECD. 

Austrálie vede ve většině kategorií

Středoškolské vzdělání má v ČR 92 procent obyvatel ve věku 25 - 64 let, což je značně na průměrem 75 procent v rámci OECD. Očekávaná doba dožití při narození je v ČR 78 let, tedy o dva roky méně, než je průměr OECD. Subjektivní úroveň spokojenosti je u Čechů lehce pod průměrem, kdy u 71 procent obyvatel převažují v každodenním životě pozitivní zážitky nad těmi negativními, průměr OECD je 76 procent. 

Austrálie je na špici žebříčku v občanské angažovanosti, nadprůměrně je hodnocena například v následujících kategoriích: kvalita životního prostředí, zdraví, bydlení, osobní bezpečnost, zaměstnanost, subjektivní životní spokojenost. Podprůměrné hodnoty dosahuje pouze v kategorii rovnováha mezi pracovním a osobním životem. Prvenstvím v tomto kritériu se naopak může pochlubit Dánsko. 

Švédsko je první v kvalitě životního prostředí, v osobní bezpečnost ale zaostává za průměrem. Švýcaři si vedou nejlépe v kategorii zaměstnanosti, příjmů a subjektivní spokojenosti. 

V Mexiku je největším problémem bezpečnost, Turecko nejvíce ztrácí v kategorii příjmu, bydlení a také životní spokojenosti.

Tagy: OECD příjmy Austrálie bezpečnost životní prostředí pracovní tábor

Zdroje: ČTK