AU vyzvala k zastavení operací mířících na Kaddáfího a spol

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Africká unie apelovala na zastavení všech vojenských akcí mířících na vysoké představitele libyjské vlády. Organizace to uvedla v komuniké v reakci na bombardování NATO, kterým byla v pondělí poškozena Kaddáfího rezidence v Tripolisu.

Vládní jednotky se podle odhadů povstalců připravují na novou ofenzivu. Jak uvedly internetové noviny brnieq.com, ve městě Marsá al-Briga se nachází asi 2000 až 3000 vojáků. 

Africká unie (AU) znovu zdůraznila nutnost držet se při vojenských akcích rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1973, která autorizovala použití síly v Libyi s cílem ochrany civilního obyvatelstva.

Útoky na vysoké vládní představitele podle AU pouze zhoršují situaci a komplikují nalezení cesty k řešení konfliktu v Libyi. Komuniké organizace vydala při příležitosti zasedání Rady pro mír a bezpečnost AU, která v noci na dnešek diskutovala o konfliktech v Africe, zvlášť v Libyi. 

Miny na mrtvých tělech, těžké zbraně v tunelech

Jednotky Muammara Kaddáfího údajně při přípravách na nové boje umístily miny na mrtvá těla na frontě, která se již několik týdnů rozkládá mezi městy Marsá al-Briga a Adžedábíja. Rakety a těžké zbraně umístily do tunelů, aby je chránily před možnými leteckými útoky NATO. Podle agentury DPA libyjská vláda požádala Rusko, aby kvůli útokům Severoatlantické aliance svolalo jednání Rady bezpečnosti OSN. 

Zástupci 61 libyjských kmenů potvrdili svoji vůli vytvořit jednotnou a demokratickou Libyi "po odchodu diktátora" Kaddáfího. Uvedli to v deklaraci sepsané 12. dubna v Benghází a představené v Paříži francouzským spisovatelem Bernardem-Henrim Lévym, který libyjské povstalce aktivně podporuje. 

"Těchto 61 podpisů pokrývá celé území Libye. Každý z kmenů je zde zastoupen alespoň jedním podpisem," ujistil agenturu AFP Lévy. Některé kmeny jsou stoprocentně jednotné, některé ještě ne docela, doplnil. Deklaraci podle něj podepsal i vůdce jednoho z největších kmenů Varfallas na západě země, což potvrzuje její význam.

Tagy: NATO kaddafi Libye bombardování

Zdroje: ČTK