Atény označily Merkelovou za Hitlerovu dceru a couru

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Skoro 3000 Řeků dnes večer demonstrovalo proti vládním škrtům v centru Atén, kam v úterý přijíždí německá kancléřka Angela Merkelová. Německo je jedním z hlavních terčů kritiky řecké levice a odborů, které mu vyčítají tvrdé podmínky mezinárodní finanční pomoci zadlužené zemi. Odbory a levice na úterý plánují další protesty. 

Demonstrace proti Angele Merkelové.

Demonstrace proti Angele Merkelové.,zdroj: npr.org

Merkelová, která přijíždí do Řecka poprvé od začátku dluhové krize před skoro třemi lety, chce podle mluvčího německé vlády Aténám vyjádřit podporu v souvislost s reformami, které již řecká vláda provedla nebo se k nim chystá. Jeho řecký protějšek uvedl, že návštěva Merkelové je "poselstvím důvěry" ve schopnost Řecka vypořádat se s hospodářskými potížemi a zůstat v eurozóně. 

Návštěvu Merkelové předchází mimořádná bezpečnostní opatření. Do služby bylo povoláno na 6500 policistů a příslušníků pořádkových jednotek. Další demonstrace na úterý na různá místa v metropoli svolaly odbory a opozice. 

Řecko je od května 2010 závislé na dvou záchranných balících od Evropská unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Výměnou za úvěrovou pomoc se Atény zavázaly k výrazným rozpočtovým škrtům a ke zvýšení daní. Politika úspor dopadá na životy běžných Řeků, kteří se potýkají s poklesem příjmů a vyššími daněmi. Německo je pak mnohými Řeky vnímáno jako země, která politiku škrtů prosazuje. 

"Pryč z naší země, ty couro," stálo podle agentury DPA na jednom z transparentů na večerní demonstraci. "Hitlerova dcero, pryč z Řecka a žádnou čtvrtou říši," hlásal jiný.

Tagy: ekonomika Řecko krize MMF atény

Zdroje: ČTK