Atény jsou ve varu: Přijelo zosobnění zla kancléřka Merkelová

- Aktuality autor: Michal Polák

Německou kancléřku Angelu Merkelovou přivítaly dnes v Aténách tisíce demonstrantů, kteří se začali shromažďovat v okolí uzavřené zóny v centru řecké metropole. Podle serveru listu Kathimerini policie zatkla nejméně 33 lidí ohrožujících veřejný pořádek. 

Demonstrace proti Angele Merkelové.

Demonstrace proti Angele Merkelové.,zdroj: npr.org

Letecký speciál s německou delegací přistál krátce před 12:30 SELČ na aténském mezinárodním letišti, kde Merkelovou přivítal řecký premiér Antonis Samaras. 

Merkelová je v Řecku poprvé od vypuknutí dluhové krize na začátku roku 2010. Řecká opozice a odbory, které Berlínu vyčítají tvrdé podmínky mezinárodní finanční pomoci téměř bankrotující zemi, svolaly na dnešek nové demonstrace. 

Podle Kathimerini policie už před příletem kancléřka zatýkala desítky osob už předem podezřelých z chystání výtržností zejména v uzavřené zóně v centru města, kde se bude Merkelová pohybovat. Mimo zakázané území se na několika místech začaly shromažďovat tisíce demonstrantů, kteří proti návštěvě protestují. Řada z nich se "vyzdobila" hákovými kříži. 

Už od pondělí se Atény otřásají

Již v pondělí proti návštěvě kancléřky v centru metropole demonstrovalo asi 8000 lidí. Demonstranti třímali transparenty s nelichotivými osloveními na adresu Merkelové. 

Kancléřka by s řeckým premiérem Antonisem Samarasem měla jednat především o reformních plánech jeho vlády. Řecká vládní koalice se nedávno dohodla na úsporných opatření v objemu zhruba 11,5 miliardy eur (287 miliard korun), která jsou třeba k získání dalších peněz z mezinárodní úvěrové pomoci. Mluvčí kancléřky Steffen Seibert řekl, že Merkelová kroky Atén oceňuje, její návštěva ale nijak nepředjímá závěry mezinárodních věřitelů, kteří úsporná opatření Řeků studují.

Tagy: návštěva kanclerka demonstrace

Zdroje: ČTK