Atentátník Breivik poprvé veřejně u soudu: Soudce mu nedovolil promluvit

- Aktuality autor: Danica Klein

Norský atentátník Anders Behring Breivik dnes během prvního veřejného stání o prodloužení jeho vazby neuspěl s pokusem vysvětlit své činy z 22. července, kdy zavraždil 77 lidí. Soudce obviněnému podle norské agentury NTB odňal slovo, protože soud dnes projednával výhradně podmínky vazby. Tu podle očekávání prodloužil o dalších 12 týdnů.

Breivik se k útokům už dříve přiznal, ale necítí se vinen z terorismu. Tvrdí, že jeho činy byly součástí války proti hrozbě převzetí nadvlády nad Evropou muslimskými imigranty.

Vinu necítí

Breivik se dnes k soudu dostavil v doprovodu strážců v tmavém obleku, bílé košili a modré kravatě. Podle agentury Reuters odmítl věrohodnost soudu a zopakoval své pohnutky. "Jsem vojenský velitel norského hnutí odporu a členem templářských rytířů v Norsku. Co se týče pravomoci soudu, zpochybňuji ji, protože jste dostali mandát od organizací, které podporují ideologii nenávisti" a multikulturalismus, prohlásil Breivik.

"Přiznávám se k těmto činům, ale necítím se vinen," stačil ještě říct. Advokáti obviněného předem upozorňovali, že jejich mandant bude chtít dnešní jednání využít k objasnění motivů svých zločinů.

První veřejné stání s Breivikem se konalo za obrovského zájmu médií a veřejnosti. Před soudní budovou v norské metropoli Oslo se už brzy ráno ráno vytvořila fronta několika stovek novinářů a převážně mladých lidí. Podle místních médií se první zvědavci začali před budovou srocovat už od po půlnoci.

Jednal sám

Do soudní síně nakonec bylo vpuštěno zhruba 120 lidí, zatímco další stovky se tísnily v jiných místnostech, do nichž byl přenášen přenos z jednání. Akreditováno bylo rovněž zhruba 170 novinářů a fotoreportérů.

Novináři sice mohli být v sále přítomni, ale jen za přísných omezení. Měli totiž během jednání zákaz referovat o obsahu výroků a Breivika nesměli fotografovat a filmovat. Soudce zákaz zrušil až na konci jednání.

Předchozí tři stání se konala sice za přítomnosti Breivika, ale za zavřenými dveřmi, aby obviněný nemohl komunikovat s případnými komplici. Vše ale nasvědčuje tomu, že Breivik jednal sám a také jeho údajné zapojení do činnosti organizace templářských rytířů, o níž se zmiňuje ve svém "manifestu", je zřejmě jen fikcí.

Cirkus

Dnešního jednání se měl Breivik původně účastnit prostřednictvím telemostu z věznice, ale nejvyšší norský soud minulý pátek vyhověl jeho žádosti, aby se k soudu mohl dostavit osobně. Pozůstalí po obětech o víkendu ve společném prohlášení protestovali proti "cirkusu", který se kolem Breivika rozpoutal.

Dvaatřicetiletý pravicový radikál a odpůrce islámu postřílel 22. července 69 lidí na ostrově Utöya, kde se konal letní tábor mladých sociálních demokratů. Dalších osm lidí přišlo o život při pumovém atentátu v centru norské metropole.

Sám soudní proces s Breivikem je naplánován na 10. dubna 2012. Rozsudek by měl padnout v létě, ještě před prvním výročím masakru.

Tagy: soud breivik Oslo

Zdroje: ČTK