Atentát v Jeruzalémě: Výbuch zabil ženu a zranil desítky lidí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Izraelským Jeruzalémem otřásl ve středu v době odpolední dopravní špičky silný výbuch. Na místě je nejméně třiset zraněných. Jedna žena explozi bomby nepřežila.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Palestinský premiér Salám Fajad atentát odsoudil jako teroristickou operaci. Za "hrůzný teroristický útok" označil první velký atentát v Jeruzalémě od roku 2008 také americký ministr obrany Robert Gates, který je na návštěvě v Káhiře.

Výbušnina byla umístěna v batohu na zastávce, která je proti autobusovému nádraží. Informovala o tom izraelská policie. Podle izraelských serverů jsou čtyři zranění ve vážném stavu. 

Ministr vnitřní bezpečnosti Jicchak Aharonovič řekl, že útočníci umístili kilogramovou bombu na okraj chodníku. Na místě jsou vidět dva autobusy s rozbitými okny a zakrvácenou podlahou. Podle zdravotníků jsou mezi raněnými těhotné ženy a také mládež, která jela ze škol.

Izraelská policie místo ohradila a prohledává, zda nejsou v blízkosti další nálože. Na místě bylo mnoho sanitek, které odvážely raněné do nemocnic. 

Nádraží na rušné třídě

Podle televize CNN explodoval batoh u autobusového nádraží ve chvíli, kdy byly v jeho blízkosti autobusy číslo 74 a 14. Nádraží je na velmi rušné třídě Jaffa. 

Jeruzalém byl v minulosti dějištěm poměrně častých teroristických útoků, větší ale zažil naposledy roku 2008. Krátce po sobě tam Palestinci z východního Jeruzaléma najížděli těžkými stavebními stroji do aut, autobusu i pěších. Zabili tři lidi a šest desítek osob zranili.

Radikálové nechtějí smíření Fatahu a Hamasu

Některé agentury dávají atentát do souvislosti s obnoveným napětím u izraelské hranice s pásmem Gazy. Palestinští radikálové tam v minulých dnech obnovili raketové útoky na Izrael. Úterní odvetné izraelské nálety si vyžádaly na palestinské straně osm mrtvých. V Izraeli se hovoří o možnosti obnovit ofenzívu do pásma. Při té minulé na přelomu let 2008 a 2009 zahynulo 1400 Palestinců. 

Podle analytiků chtějí radikálové útoky zabránit smiřování hnutí Hamas, které vládne v pásmu Gazy, s hnutím Fatah, ovládajícím západní břeh Jordánu. Ukončení palestinského schizmatu by také usnadnilo obnovu izraelsko-palestinských rozhovorů.

Tagy: zranění výbuch bomba Jeruzalém

Zdroje: ČTK