Atentát na ruský rychlík potrestán 4 a 10 roky vězení

- Aktuality autor: red

K deseti a čtyřem letům vězení byli v pátek v Nižném Novgorodu odsouzeni dva Kavkazané obžalovaní z toho, že se v roce 2007 podíleli na útoku na rychlík mezi Petrohradem a Moskvou.

Ten se, na rozdíl od atentátu z loňského listopadu, obešel bez obětí na životech. S verdiktem dala najevo nespokojenost obhajoba i obžaloba. 

Salambek Dzachkijev a Makšarip Chidrijev, oba z Ingušska, trvali na své nevině. Původně jim hrozilo až dvacet let vězení. Soud je sice zprostil obvinění z terorismu, nicméně je odsoudil za ilegální držení trhavin. Verdikt přijali s nadávkami. "Uspokojilo by nás jen osvobození. V nejbližší době podáme odvolání," prohlásil jeden z advokátů Murat Junusov. 

Žalobce Alexandr Brusin je sice rozladěn, že soud zprostil odsouzené obvinění z terorismu, ale za hlavní považuje, že "vina byla dokázána". Během desetidenní lhůty si ještě rozmyslí, zda také podá odvolání. 

Něvský expres 13. srpna 2007 vykolejil poté, co trať byla vyhozena do povětří. Zraněno bylo 60 lidí, polovina z nich musela být hospitalizována, nikdo však nezahynul. Dráhy vyčíslily škody na 236 milionů rublů (asi 144 milionů Kč). 

Prokuratura tvrdila, že útok spáchala skupina, kterou měl pod kontrolou jeden z nejznámějších velitelů čečenských povstalců Doku Umarov. Úřady také marně pátrají po Pavlu Kosolapovovi, který po dezerci z ruské armády přešel na stranu muslimských povstalců a je podezřelý ze zhotovení a nastražení nálože. 

Podle médií by prý Kosolapov mohl být i za útokem z loňského 27. listopadu na stejný rychlík, který si vyžádal 27 životů. Pachatelé dosud nebyli dopadeni, ale kavkazské stopě nasvědčuje, že na místě byly nastraženy dvě bomby, jedna na expres, druhá na vyšetřovatele.

Tagy: soud Rusko rychlík

Zdroje: ČTK