Ať vás nespolkne bruselská velryba, popřál Sobotka novým europoslancům

- Aktuality autor: Petr Kubec

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se dnes sešel se 14 nově zvolenými europoslanci v Hrzánském paláci. "Popřál jsem jim hodně štěstí a hlavně to, aby je nespolkla ta bruselská nebo štrasburská velryba a nevyvrhla je až za pět let, ale aby si dokázali udržet kontakt s každodenní realitou doma v České republice," popřál Sobotka novopečeným evropským zákonodárcům. Narážel tím na kritizovaná dvě sídla Evropského parlamentu v Bruselu a ve Štrasburku.

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka,zdroj: Profimedia.cz

Mezi účastníky chyběl například bývalý ministr spravedlnosti a exmístopředseda ODS Jiří Pospíšil, který se dostal do Evropského parlamentu za TOP 09. Nepřišel ani předseda eurokritických Svobodných Petr Mach.

"Já jsem využil to setkání především proto, abych jim nabídl spolupráci a pravidelnou komunikaci," doplnil premiér. Chtěl by, aby se navzdory příslušnosti k různým frakcím a politickým proudům podařilo alespoň částečně sjednotit postup českých europoslanců. "Já myslím, že stojí za to, aby naši poslanci měli dobrý informační servis a aby tady mohla fungovat synergie mezi vládou, naším zastoupením v Bruselu a mezi našimi poslanci," dodal Sobotka.

O budoucím eurokomisaři za Česko se na schůzce podle premiéra nemluvilo, což ČTK potvrdil i volební lídr ANO a bývalý evropský komisař Pavel Telička, který se setkání rovněž zúčastnil. Teličku do této funkce prosazuje hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše, zatímco koaliční ČSSD by v Evropské komisi ráda viděla bývalého ministra a ekonoma Pavla Mertlíka. Třetí vládní strana KDU-ČSL navrhuje svoji končící europoslankyni Zuzanu Roithovou.

Tagy: europoslanci Volby do europarlamentu 2014

Zdroje: ČTK