Assange "zasedne" v porotě festivalu nezávislých filmů

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange je členem poroty britského filmového festivalu Raindance. Filmy mu budou doručeny na DVD na ekvádorskou ambasádu v Londýně, kde Assange už přes rok pobývá, informovala BBC. Festival se uskuteční od 25. září do 6. října v britské metropoli.

Julian Assange za oknem ekvádorské ambasády v Londýně

Julian Assange za oknem ekvádorské ambasády v Londýně,zdroj: Getty Images

V porotě prestižního festivalu nezávislé filmové tvorby zasednou také britský herec Jason Flemyng, zpěvák skupiny Portishead Beth Gibbons a spisovatel Robert Rankin. 

"Tyto porotce jsme si vybrali, protože jsou to zajímaví lidé," řekl BBC zakladatel festivalu Elliot Grove. "Myslím, že za pět nebo deset let, až se budeme zabývat čímkoli kolem sociálních médií, příběh o WikiLeaks bude precedenčním případem, podle něhož k tomu budeme přistupovat," dodal Grove. 

Assange se na filmy podívá na ekvádorské ambasádě v Londýně, kam se uchýlil v červnu roku 2012, když soud odmítl jeho odvolání proti vydání do Švédska, kde je viněn ze sexuálních deliktů. Australan obvinění popírá a na ekvádorské ambasádě pobývá z obavy, že by mohl být nakonec vydán do USA a tam souzen za zveřejňování utajovaných informací.

Pošleme mu DVD

"Julian, jako mnoho filmařů a porotců, se nebude moci zúčastnit přímo," řekl Grove. "Naštěstí nepobývá daleko od nás, takže pošleme DVD," potvrdil Grove. 

Hrdinou filmu se stal i samotný Assange. Režisér Benedict Cumberbatch o něm natočil film The Fifth Estate, který má dnes světovou premiéru na mezinárodním filmovém festivalu v kanadském Torontu. 

Na festivalu Raindance v roce 2007 uspěla irská hudební romance Once, na níž se podílela česká zpěvačka a pianistka Markéta Irglová. Snímek získal hlavní cenu v kategorii nejlepší zahraniční film. 

Tagy: wikileaks

Zdroje: ČTK