Assange vyzval svět, aby se postavil za Snowdena a nabídl mu azyl

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

akladatel serveru WikiLeaks Julian Assange v sobotu vyzval svět, aby se postavil za Edwarda Snowdena, který začátkem června vyzradil údaje o tajném americkém protiteroristickém programu Prism. Určitá "statečná země" by měla vystoupit a nabídnout Snowdenovi azyl, dodal Assange. Snowden se nyní ukrývá v Hongkongu, americká prokuratura ho obvinila mimo jiné ze špionáže a žádá jeho vydání.

Assange měl v sobotu promluvit na balkóně ekvádorské ambasády v Londýně, kde se nyní skrývá, vystoupení ale bylo "z bezpečnostních důvodů" odloženo. Australanovo prohlášení se tak objevilo jen na sociální síti Twitter.

"V tomto desetiletí se rozvinuly dva neovladatelné procesy. Oba dva mají fatální důsledky na demokracii," citovala z Assangeova prohlášení CNN. "Nejrůznější utajování ze strany vlády dosáhlo obřích rozměrů a soukromí lidí přestalo existovat. Americká vláda sleduje každého z nás, nicméně je to Edward Snowden, který nás na to upozornil, jehož obvinili ze špionáže," dodal zakladatel WikiLeaks.

Obama jako zrádce mladé generace

Prezident Barack Obama podle něj svým chováním zradil generaci "mladých, technicky smýšlejících lidí". Jeho vláda totiž nenaplnila své sliby, že přinese naději, změnu a transparentnost. "Edward Snowden je jedním z nás. Bradley Manning je jedním z nás. Jsou to mladí, technicky smýšlející lidé z generace, kterou Barack Obama zradil. Je to generace, která vyrostla na internetu a byla jím formována," uvedl Assange. Manningovi nyní hrozí doživotí za to, že jako někdejší analytik zpravodajských služeb USA v Iráku umožnil serveru WikiLeaks získat a zveřejnit statisíce tajných amerických vojenských a diplomatických dokumentů.

Assange se ukrývá na ekvádorské ambasádě a již rok se vyhýbá britské justici, která ho chce vydat do Švédska. Tam je Australan stíhán pro údajnou sexuální trestnou činnost; tvrdí však, že je nevinen a že by ho Stockholm mohl předat Spojeným státům. Tam by mu prý mohl hrozit až trest smrti kvůli americkým dokumentům, které WikiLeaks zveřejnil.

Edward Snowden byl americkou prokuraturou obviněn v pátek. Úřady zároveň požádaly Hongkong, kde se muž v současnosti ukrývá, o jeho zadržení. Vyzrazený projekt Prism, zacílený na boj proti terorismu, sleduje internetovou a telefonickou komunikaci mezi USA a zbytkem světa.

Tagy: wikileaks Edward Snowden

Zdroje: ČTK