Asi 70.000 Pražanů je bez vody kvůli havárii na potrubí

- Aktuality autor: Michal Polák

Asi 70.000 Pražanů je bez vody kvůli havárii na potrubí v Praze 4. Postiženo je celkem šest oblastí - Budějovická, Pankrác, Nusle, Michle, Kačerov a Vyšehrad. Dnes to řekl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný. Firma se nyní snaží obejít oblast s poškozeným potrubím a zásobit lidi v zasažené lokalitě z jiného pásma. Kromě toho již vyslala na místo v podstatě veškeré cisterny s vodou. PVK zásobuje vodou více než 1,4 milionu obyvatel Prahy i blízkého okolí. 

Havárie vodovodu (ilustrační foto)

Havárie vodovodu (ilustrační foto),zdroj: Mediafax

Voda začala unikat před 14:00 z potrubí o průměru půl metru v Hanusově ulici. "Zaplavila areál PVK. Vodu se již povedlo zastavit a nyní ji odčerpáváme z výkopu," řekl Pokorný. 

Více než dvacetina obyvatel Prahy tak zůstala bez vody. PVK se pokouší oblast takzvaně "přepásmovat", tedy zajistit přísun vody z potrubí v jiné oblasti. "Pokud se to podaří, tak jsme schopni tu velkou oblast bez vody výrazně zmenšit," uvedl mluvčí.

Na opravě se bude pracovat i v noci 

Zatím ale není jasné, kdy lidem zase voda poteče. "To se dá jen těžko odhadovat, bude to záviset na "přepásmování". Na opravě budeme pracovat i v noci," řekl Pokorný. "Na místo jede téměř plná kapacita veškerých autocisteren a voznic s pitnou vodou," dodal. PVK má k dispozici desítky cisteren, pokud jejich kapacita nebude stačit, mohou vypomoci vozy hasičů. 

"Obyvatelstvo zásobujeme dvěma způsoby - jeden jsou přistavené voznice, které stojí na místě, ty mají něco přes dva kubíky. Pak jsou to trambusy neboli auta na rozvoz pitné vody, která mají kolem pěti kubíků," upřesnil Pokorný. Nedokázal uvést, zda budou všechny nádrže pro 70.000 lidí dostačující.

Tagy: Praha 4 havárie vodovodu

Zdroje: ČTK