Asi 150.000 Pákistánců evakuováno kvůli rozvodněné řece Indus

- Aktuality autor: red

Více než 150.000 Pákistánců muselo být evakuováno, když rozvodněná řeka Indus zaplavila desítky měst a vesnic na jihu země. Uvedla to dnes agentura AP s odvoláním na vládní zdroje.

Od vypuknutí katastrofálních záplav způsobených od konce července nezvykle silnými monzunovými dešti přebývá v humanitárních táborech v provincii Sindh již na 600.000 osob.

"Během posledních 24 hodin jsme evakuovali více než 150.000 lidí z vnitřních oblastí provincie Sindh," potvrdil podle AP mluvčí provinční vlády. Dodal, že záplavy postihly nově i místa v oblasti Thatta ležící asi 80 kilometrů východně od Karáčí.

Úřady očekávají, že voda bude během příštích dnů na celém území státu opadat, jakmile se poslední záplavové vlny vlijí do Arabského moře.

Nejhorší záplavy v Pákistánu za posledních 80 let zasáhly pětinu pákistánského území a připravily o život až 2000 osob. Bez domova se ocitlo asi šest milionů Pákistánců, obyvatelé humanitárních táborů si stěžují na nedostatek potravy.

"Jsem vdova a mé děti jsou příliš malé, než aby dokázaly sehnat potravu v tomto chaosu a spěchu. Jak mohou slabé ženy zvítězit v boji o potraviny s muži?" postěžovala si jedna z Pákistánek jménem Parvín.

Opodál právě lékař ošetřoval malého chlapce, kterého zranili právě v boji o potraviny.
Vodní živel zasáhl nějakým způsobem v Pákistánu asi 20 milionů lidí, v postižených oblastech smetl domy, silnice, mosty i úrodu na polích, která je nutná k přežití tamějších obyvatel.

OSN chce na okamžitou pomoc Pákistánu shromáždit 460 milionů dolarů. Spojené státy se rozhodly svou pomoc zvýšit z 90 na 150 milionů dolarů, Evropská unie má přispět více než 180 miliony dolarů, a Británie chce Pákistánu zaslat skoro 100 milionů dolarů. Sto milionů investuje i Saúdská Arábie. Pákistán přijal na pomoc obětem katastrofálních záplav již i pět milionů dolarů od Indie, která je dlouholetým rivalem Islámábádu.

Tagy: záplavy evakuace Pákistán povodně řeka

Zdroje: ČTK