Ashtonová: Rusko by mělo nechat Ukrajinu jít vlastní cestou

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Rusko by se mělo chovat k Ukrajině jako dobrý soused a mělo by nechat Kyjev jít cestou, kterou si vybral po třech měsících protestů, nepokojů i ozbrojených srážek. Uvedla to dnes šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová.

Catherine Ashtonová

Catherine Ashtonová,zdroj: Getty Images

Ashtonová, která jako první vysoce postavená představitelka zavítala do Kyjeva po sesazení prezidenta Viktora Janukovyče, podle agentury Reuters ujistila, že EU chápe potřebu silné vazby mezi Ruskem a bývalou sovětskou republikou. Šéfka unijní diaplomacie ale zároveň zdůraznila, že by bylo zapotřebí silné poselství z Moskvy ohledně územní celistvosti Ukrajiny. 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes v Moskvě prohlásil, že Ukrajina nesmí být nucena vybrat si buď úzké vztahy s Ruskem, nebo naopak přiklonění k Západu. "Je nebezpečné a kontraproduktivní pokoušet se přinutit Ukrajinu, aby si vybrala podle pravidla 'jste buď s námi, nebo proti nám'," řekl Lavrov. Agentura Reuters označila Lavrovova slova za další ruský pokus varovat Spojené státy a Evropskou unií před snahou formovat budoucnost bývalé sovětské republiky. 

Ruská diplomacie také opakovaně upozorňuje na to, že řešení hlubokého státního rozkolu na Ukrajině musí uspokojit také ruskojazyčný Krym a východ země. 

Na tiskové konferenci Ashtonová vyjádřila silnou podporu novému ukrajinskému vedení a vyzvala k vytvoření koaliční vlády, která by převedla zemi přes krátkodobé potíže. 

Žádné podrobnosti o zahraniční finanční pomoci neuvedla, i když ujistila, že na této věci EU spolupracuje s Mezinárodním měnovém fondem, který si hodlá sám vyhodnotit situaci, poznamenala agentura Reuters. Podle Interfaxu Ashtonová prohlásila, že EU zvažuje poskytnutí krátkodobých půjček spolu s dlouhodobými úvěry. 

Tagy: Ukrajina Evropská unie

Zdroje: ČTK