Asad se směje OSN a odváží své chemické zbraně do Iráku a Libanonu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Syrský prezident Bašár Asad posílá konvoje s chemickými zbraněmi do Iráku a poskytuje je libanonskému hnutí Hizballáh, aby je uchránil před likvidací. Zpravodajské stanici CNN to řekl syrský brigádní generál Záhir Sakat, který letos z armády zběhl. Opozice na tuto možnost upozornila už v minulosti, Hizballáh ale popřel, že přebírá syrský chemický arzenál.

Bashar al-Asad.

Bashar al-Asad.,zdroj: straight.com

V Sýrii jsou od úterý inspektoři Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW), kteří mají prověřit sklady a výrobny chemických zbraní a připravit jejich likvidaci. Asad řekl, že s nimi jeho vláda bude spolupracovat.

Sakat prohlásil, že povstalci viděli 28 nákladních aut s chemickými zbraněmi, jak odjíždějí do pohraniční libanonské vesnice Jabús, kde byly předány Hizballáhu. Padesát velkých mercedesů a nákladních aut, střežených početnými vojáky, pak opozice viděla mířit k hranici s Irákem. Sakat tvrdil, že opoziční bojovníci na tyto konvoje neútočí, protože nechtějí, aby se chemikálie dostaly do okolního prostředí.

Generál z armády utekl v březnu. Teď říká, že syrský prezident Asad se bude snažit zachovat z chemického arzenálu co nejvíc. "Kde jsou výzkumná střediska a sklady, je všeobecně známo. Asad je odepíše a je jisté, že o nich lhát nebude. Zásob se ale nevzdá," tvrdil.

Dohodnutý plán předpokládá, že syrský chemický arzenál bude pod dohledem OPCW zlikvidován nebo ze Sýrie vyvezen do poloviny příštího roku. Podle odhadů jde o 1000 tun chemických látek. Opatření je důsledkem nasazení chemických zbraní při útoku v srpnu, kdy podle Spojených států zemřely u Damašku stovky lidí. Likvidaci zaštiťuje rezoluce OSN a pokud ji Damašek nebude plnit, riskuje tím sankce, které by mohly zahrnovat i použití síly. USA jsou přesvědčeny, že útok z 21. srpna spáchala armáda, Rusko jej však připisuje opozici.

Sakat prohlásil, že Damašek postupně použil tři druhy chemických látek. Nejdříve ty, které neusmrcují, pak miny obsahující látky, jež způsobují zranění a jimž byly vystaveni i civilisté. Až nakonec prý sáhl po sarinu a nervovém plynu VX, jež k cíli dopravily střely a rakety. "Já jsem dostal rozkaz použít zbraně té druhé kategorie a věděl jsem, že režim nakonec sáhne i ke smrtícím zbraním a použije je proti civilistům. Proto jsem zběhl," řekl Sakat, který byl velitelem chemické jednotky 5. divize syrské armády.

O tom, že se Asad snaží dostat chemické zbraně do bezpečí, informoval v září saúdskoarabský list Al-Vatan. Psal, že zbraně putují tunely pod syrsko-libanonskou hranicí do Libanonu. Libanonský tisk zase psal o pohybu kolon s chemickými zbraněmi přes hranici do Iráku.

Tagy: Sýrie OSN výsměch Irák Libanon chemické zbraně konflikt v Sýrii

Zdroje: ČTK