Asad Obamovi poslal přes média varování před útokem na Sýrii

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Syrský prezident Bašár Asad varoval Spojené státy před jakýmkoli útokem na jeho režim. V případě takového zásahu mají být USA "připraveny na všechno", uvedl Asad v rozhovoru, který dnes odvysílala americká televizní stanice CBS. 

Bašár Asad

Bašár Asad,zdroj: CBS News

"Musíte očekávat jakoukoli akci. Syrská vláda není jediným hráčem v oblasti. Jsou zde různé strany, různé frakce, různé ideologie," řekl Asad. Nevyloučil přitom možnost použití chemických zbraní, "pokud povstalci či teroristé anebo jiná skupina v regionu těmito zbraněmi disponují". "Nejsem věštec, nemohu vám říci, co přijde," dodal syrský vůdce v interview, z nějž se objevily krátké úryvky již v neděli. 

Asad v rozhovoru také popřel, že by jeho síly nesly odpovědnost za chemický útok z 21. srpna u Damašku, při němž zahynuly stovky lidí. USA z tohoto masakru podezírají Asada a přesvědčují své spojence o nezbytnosti vojenského zásahu proti syrskému režimu. 

Podle Asada byli jeho vojáci v tu dobu "v jiné oblasti" a Washington "nepředložil žádné důkazy". "Ze zóny, kde USA tvrdí, že syrská vláda použila chemické zbraně, neexistuje nic než videonahrávky a obvinění," konstatoval Asad. 

Syrský prezident proto vyzval americký Kongres, který by se měl tento týden vyjádřit k rezoluci vyslovující souhlas s útokem na Sýrii, aby po americké vládě žádal důkazy o chemickém útoku z 21. srpna. 

"Americký Kongres bude za pár dní hlasovat a já se domnívám, že Kongres byl zvolen lidem, aby ho reprezentoval. Poslanci by se proto měli ptát: Co přinášejí války Americe? Nic," podotkl Asad. "Zapojení do syrské války je proti zájmům Spojených států. Je to válka, která povede k podpoře Al-Káidy a lidí, kteří zabíjeli Američany 11. září," řekl 

Podle syrského prezidenta "vláda prezidenta Baracka Obamy klame celý svět". "Přitom jsme doufali, že bude jiná než vláda (Obamova předchůdce George) Bushe," prohlásil Asad.

Tagy: USA nepokoje v Sýrii

Zdroje: ČTK