Asad je neústupný, v Sýrii opět zasahují tanky

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Syrské vládní jednotky se ve středu soustředily na další centrum odporu proti režimu prezidenta Bašára Asada, město Homs. Podle ochránců lidských práv město ostřelovaly tanky a zabily nejméně pět civilistů.

Vláda oznámila, že "při pronásledování ozbrojených teroristů" zemřel jeden voják. Prezidentova rodina prý navzdory mezinárodním výzvám a uvaleným sankcím nehodlá kapitulovat. 

"Nehneme se odsud. Budeme bojovat až do konce. Měli by vědět, že když my trpíme, nebudeme trpět sami," citovala agentura Reuters prohlášení Asadova bratrance Ramího Machlúfa pro list The New York Times. 

Tento vlivný oligarcha, jehož jméno skandují demonstranti v Sýrii jako symbol zkorumpovanosti režimu, je spolu se svým bratrem, šéfem tajné policie Háfizem Machlúfem od roku 2007 postižen zvláštními sankcemi USA za údajnou korupci. Oba se ocitli také na nejnovějším seznamu třinácti syrských představitelů, na které počátkem týdne uvalila sankce Evropské unie za brutální represe proti civilistům. 

Vojáci prý někde narážejí na odpor

Homs se otřásá duněním explozí z dělostřeleckého ostřelování a palby ze samopalů, informoval Reuters na základě líčení jednoho z rezidentů. Ve čtvrti Báb Amr, která byla v minulých týdnech opakovaně dějištěm protivládních demonstrací, bylo podle zprávy televize Al-Arabíja a sdělení na opozičních internetových fórech přerušeno telefonní spojení a dodávky elektřiny. Vojáci údajně na některých místech narážejí na odpor. 

Podle ochránců lidských práv bylo po tankovém ostřelování čtvrti Báb Amr do místní nemocnice dopraveno pět mrtvých civilistů. 

Režim už Syřany nezlomí

"Režim nahrává své porážce, když posílá do měst tanky a obléhá je. Syřané viděli prolitou krev svých krajanů. Nikdy se už nevrátí k postavení podřadných, neexistujících osob," řekla agentuře Reuters aktivistka lidských práv Zuhajra Atasíová. 

Státní agentura SANA s odvoláním na vojenského mluvčího informovala, že v úterý zatkly bezpečnostní síly v okolí Homsu "desítky členů ozbrojených teroristických skupin" a zabavily zbraně, auta a 150 motocyklů. 

Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě (UNRWA) varovala, že nepokoje znemožňují poskytovat pomoc asi 50 tisícům Palestinců žijících v Sýrii. "Kvůli bezpečnostní situaci jsme (v úterý) nebyli schopni rozdělit dodávky inzulínu všem, kdo ho potřebují," řekl mluvčí UNRWA. 

Palestinci závislí na pomoci

Agentura si také stěžuje, že nemá přístup do palestinských uprchlických táborů u měst Dará a Homs, která byla ohnisky protivládních protestů. V táboře u Dará přitom žije na 10 tisíc Palestinců, u Homsu 22 tisíc. Většina z nich je závislá na mezinárodní pomoci. 

V přístavu Banijás, kde armáda od minulého týdne kryla rozsáhlé policejní razie, byla už vojenská akce údajně skončena. Podle vlády byly obnoveny dodávky vody a elektřiny a také telekomunikační spojení. Na hlavních třídách města ale tanky ještě zůstávají, oznámilo syrské monitorovací středisko pro lidská práva. 

Mučení zajatých

Ze 450 lidí zatčených v Banijásu od soboty bylo v úterý 270 propuštěno, "desítky z nich byly těžce zbity a týrány", řekl šéf střediska Ramí Abdarrahmán. Propuštění se museli údajně písemně zavázat, že se nebudou účastnit žádných dalších protestních akcí. 

Sýrie je už řadu týdnů zachvácena protivládními demonstracemi. Opozice uvádí, že při jejich potlačování bylo zabito 800 lidí a nejméně 8000 oponentů režimu i prostých demonstrantů bylo zatčeno. 

Prezidentova poradkyně Busajna Šaabanová řekla, že zásahy vládních sil byly reakcí na ozbrojené bojovníky, kteří zmanipulovali "legitimní požadavky lidí". Údajné ozbrojence označila za "směsici fundamentalistů, extremistů, pašeráků a někdejších trestanců, využívaných k vyvolávání problémů".

Tagy: Sýrie vojáci asad

Zdroje: ČTK