Asad dnes popřel, že stojí za použitím chemických zbraní

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Syrský prezident Bašár Asad dnes popřel, že stojí za použitím chemických zbraní v občanské válce v jeho zemi a nemá nic společného s chemickým útokem na Damašek z 21. srpna. Důkazy použití chemických zbraní nejsou přesvědčivé, řekl Asad v rozhovoru s americkou televizí CBS. Naznačil také, že že v případě amerického vojenského útoku na Sýrii podniknou jeho spojenci odvetu. 

Bashar al-Asad.

Bashar al-Asad.,zdroj: straight.com

"Popřel že by měl s tím útokem (na Damašek) cokoli společného," řekl v CBS novinář Charlie Rose, který s Asadem mluvil. 

USA podezírají Asadův režim z použití chemických zbraní proti povstalcům a civilistům a chtějí jej potrestat vojenským úderem. Američané ale nemají k akci ani souhlas Rady bezpečnosti OSN, kterou blokuje čínský a ruský nesouhlas, a zatím ani nedokázali dát dohromady širší koalici. Není ani jasné, zda intervenci schválí příští týden obě komory amerického Kongresu. 

Mezitím se objevují informace, že chemické útoky vedly některé složky syrské armády bez přímého Asadova souhlasu. Německý nedělník Bild am Sonntag s odvoláním na informace německé zpravodajské služby napsal, že některé syrské brigády a divize v posledních čtyřech a půl měsících žádaly prezidentský palác o souhlas s použitím chemických zbraní, ten však nikdy nedostaly. 

Znamenalo by to, že Asad zřejmě osobně neschválil ani chemický útok na část Damašku z 21. srpna. V něm podle odhadů zemřelo vice než 1400 lidí a informace o něm včetně záběrů jsou jedním z hlavních emocionálních argumentů Washingtonu pro úder proti Sýrii. 

Tagy: Sýrie

Zdroje: ČTK