Armáda už nebude "dojnou krávou," Vondra prosadil přímé nákupy

- Aktuality autor: red

Vláda dnes schválila novelu zákona, která umožní armádní nákupy ze zahraničí bez prostředníků, informoval zdroj obeznámený s jednáním kabinetu. Materiál předložil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který ho pokládá za jeden z klíčových bodů programového prohlášení nynější koaliční vlády.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V úterý na tiskové konferenci ministr obrany spočetl, že nákupy přes prostředníky v minulých šesti letech prodražily armádní zakázky o zhruba 1,5 miliardy korun. Společně s Vondrovým úřadem byla předkladateli návrhu ministerstva průmyslu a obchodu, zahraničí a vnitra.

Novela do českého právního řádu převede novou směrnici Evropské unie a má zjednodušit obchod s vojenským materiálem na unijním trhu. Hlavní zjednodušení přinese zrušení dovozních licencí při obchodu v rámci členských zemí EU. Licence na vývoz tak bude platit po celé unii a k převozu nebo dovozu do jiných států a nebude nutné mít žádné další povolení.

Nečas: MO nesmí být dojnou krávou

Materiál také umožňuje, aby s vojenským materiálem na území členských států EU mohly obchodovat i fyzické osoby. Dosud tak mohou činit jen právnické osoby. V České republice nyní vlastní povolení k zahraničnímu obchodu s vojenským materiálem 164 společností.

Nákupy přes prostředníky byly v minulosti médii i odborníky často kritizovány kvůli údajné předraženosti. Premiér Petr Nečas (ODS) dokonce loni v srpnu uvedl, že ministerstvo obrany nesmí být "dojnou krávou" pro privilegované firmy, které mu zprostředkovávají nákupy, a prostředníky označil za parazity.

Naopak ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) tvrdí, že změna systému žádné zásadní úspory nepřinese.

ODS Vondru ocenila

Vondra je v současnosti terčem kritiky kvůli údajně předraženým zakázkám za ozvučení akcí doprovázejících české předsednictví EU v první polovině roku 2009. Z pozice vicepremiéra pro evropské záležitosti byl tehdy zodpovědný za organizaci předsednictví.

Výkonná rada ODS se za něj nicméně v pondělí postavila a ocenila jeho práci na ministerstvu obrany. Vondra své chystané reformy v armádě uvádí jako příklad své netolerance ke zneužívání moci k politickým cílům a k rozkrádání veřejných prostředků.

Tagy: armáda vondra nákupy

Zdroje: ČTK