Armáda ostřeluje syrská města: Za víkend sedmdesát mrtvých, stovky zraněných

- Aktuality autor: red

Přes sedmdesát lidí se o víkendu podle nepotvrzených zpráv stalo obětí pokračujícího ostřelování syrských měst, v nichž se armáda snaží tvrdě likvidovat jakékoli projevy odporu proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Jen v Dajr az-Zauru na východě země vojáci podle opozice zabili přes 40 lidí a sto zranili. V Hamá uvízly v armádním obklíčení statisíce lidí, jimž docházejí léky, potraviny a pitná voda. Ve snaze vytvořit zdání demokratických reforem režim ohlásil "svobodné" volby s termínem do konce roku, ale hned následující den nechal zatknout jednoho z opozičních vůdců Valída Buního.

Tanky vjely do Dajr az-Zauru

Svědkem nejkrvavějších útoků se o víkendu stalo východosyrské město Dajr az-Zaur, kam tanky pronikly dnes za svítání. Přesné údaje o počtu obětí vojenských zásahů nejsou k dispozici, ale podle humanitárních organizací vojáci zabili 42 lidí a dalších sto zranili. Prakticky po celý den se z města ozývala dělostřelecká palba.

Do seznamu povstaleckých měst se zařadilo město Hulá v provincii Homs, kde dnes vládní jednotky podnikly rozsáhlé razie proti opozici a zabily údajně nejméně 17 lidí a zranily desítky dalších. V Idlibu na severozápadě Sýrie zemřelo deset lidí, když vojsko podle očitých svědků začalo ostřelovat pohřební průvod.

Ostřelováno Hamá

V sobotu armáda znovu ostřelovala město Hamá a podle nepotvrzených zpráv se terčem palby stala i jedna z tamních nemocnic. Obyvatelé se snaží obklíčené město opustit, aby si doplnili alespoň nejnutnější zásoby. Dochází tu zdravotnický materiál a po týdnu bez elektřiny hnijí uskladněné potraviny, jichž je všeobecně nedostatek. Od června bylo v Hamá zabito nejméně 100 lidí, někteří odhadují počet zdejších obětí na 250.

Podle informací syrských humanitárních organizací zahynulo v sobotu pod palbou syrských armádních jednotek celkem sedm lidí a dnes až desetinásobek. Zraněné lékaři počítají na stovky.

Civilisté jsou "ozbrojení rebelové"

Syrský prezident Bašár Asad mezitím v Damašku obhajoval postup armády a bezpečnostních složek proti civilistům, které označil za "ozbrojené rebely". V rozhovoru s libanonským ministrem zahraničí Adnanem Mansúrem podle agentury SANA řekl, že "postup proti zločincům a odsouzencům loupícím na silnicích a terorizujícím obyvatelstvo ve městech je povinností vůči národu".

Syrská vláda zároveň v sobotu pod tlakem neustávajících protestů obyvatelstvu slíbila "svobodné a transparentní" volby, které by se měly konat do konce roku. Podle ministra zahraničí Valída Mualima prý bude nový parlament reprezentovat vůli syrského lidu.

Zatčen přední opoziční politik

Jen několik hodin po tomto oznámení tajná policie v hlavním městě zatkla předního opozičního politika Valída Buního a jeho syny Ajáda a Moajída. Sedmačtyřicetiletý lékař a bývalý politický vězeň je aktivním odpůrcem režimu už od přelomu století. Zatčen byl v roce 2001, o čtyři roky později se stal signatářem takzvané Damašské výzvy, v níž opozice žádala radikální demokratické reformy. Od té doby byl Buní ještě několikrát zatčen, naposledy vyšel z vězení letos v červnu.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v sobotu vyzval prezidenta Asada k zastavení represí proti demonstrujícím civilistům. "V dnešním telefonickém rozhovoru se syrským prezidentem Asadem generální tajemník vyjádřil vážné znepokojení svoje a mezinárodního společenství nad narůstáním násilí a počtu mrtvých v uplynulých dnech," uvedlo v komuniké tiskové oddělení světové organizace.

Seriózní reformy

Monarchové ze zemí Perského zálivu v sobotu vyzvali Sýrii, aby ukončila násilí a krveprolití a aby provedla "seriózní reformy". Rada pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC - Saúdská Arábie, Kuvajt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán a Katar) vyzvala k použití "rozumu a zavedení nezbytných a seriózních reforem, jež by chránily práva a důstojnost (syrského) lidu a odpověděly na jejich tužby", uvádí se v textu rady. K ukončení represí proti civilistům dnes Asada poprvé vyzvala i Liga arabských států.

Za náznak obavy, že situace v Sýrii se bude dále zhoršovat, označují média prohlášení amerického ministerstva zahraničí, které vyzvalo všechny americké občany, aby zemi bezodkladně opustili. Letecké spoje s Damaškem budou nicméně dál fungovat "v závislosti na nejistém vývoji situace".

Tagy: Sýrie armáda odpor obet

Zdroje: ČTK