Argentinský soud odmítl obvinění prezidentky vznesené Nismanem

- Aktuality autor: roj

Obvinění argentinské prezidentky Cristiny Fernándezové, které před svou záhadnou smrtí vznesl prokurátor Alberto Nisman, nenabízelo podle soudu dostatečné důkazy o prezidentčině vině. Obvinění proto zamítl.

Soud zamítl obvinění proti argentinské prezidentce Cristině Fernándezové

Soud zamítl obvinění proti argentinské prezidentce Cristině Fernándezové,zdroj: Profimedia.cz

Podle soudce Daniela Rafecase neobsahovalo patřičné důkazy, aby se zahájilo soudní vyšetřování Fernándezové a dalších politiků. Ti se podle Nismanova vyšetřování snažili očistit Libanonce podezřelé z teroristického útoku na židovskou komunitu v roce 1994.

Útok měl prý platit Írán a vládní činitelé se měli podle Nismana snažit jejich vinu zahladit, aby mohli začít jednat s Íránem o dodávkách ropy. Než však stačil závěry svého vyšetřování předložit parlamentu, údajně spáchal sebevraždu.

Na podezřelé úmrtí reagovala prezidentka tím, že má pochybnosti o tom, že státní zástupce spáchal sebevraždu. Uvedla však, že Nismanovy informace pocházel od "ničemného" agenta tajných služeb a měly za cíl zkompromitovat vedení země.

I proto podala návrh na zrušení současné argentinské tajné služby a její nahrazení novou federální zpravodajskou agenturou podřízenou parlamentu. Ten dnes její žádost schválil.

Tagy: Argentina Nismanova vražda argentinská politika

Zdroje: ČTK