Argentinská prezidentka chce kvůli smrti prokurátora rozpustit tajnou službu

- Aktuality autor: roj

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová plánuje navrhnout zákon, kterým by rozpustila domácí tajnou službu Secretaría de Inteligencia (SI), která podle ní může stát za smrtí státního zástupce Alberta Nismana vyšetřujícího teroristický útok z roku 1994. Ten zemřel den před tím, než měl představit důkazy, že prezidentka kryla pachatele.

Alberto Nisman obvinil 14. ledna argentinskou prezidentku z krytí pachatelů atentátu. Jen pár hodin před tím, než měl předložit důkazy, spáchal sebevraždu. Podle prezidentky jde o spiknutí a zabila ho tajná služba

Alberto Nisman obvinil 14. ledna argentinskou prezidentku z krytí pachatelů atentátu. Jen pár hodin před tím, než měl předložit důkazy, spáchal sebevraždu. Podle prezidentky jde o spiknutí a zabila ho tajná služba,zdroj: AFP PHOTO / NA / MARCELO CAPECE

SI podle ní zůstala prakticky ve stejné podobě jako v době diktatury a její zrušení považuje za "národní dluh". Nahradit by ji měla nová Federální zpravodajská služba.

Fernándezová obvinila členy tajné služby ze spiknutí proti její vládě a z vraždy Nismana již několikrát během minulého týdny. Pitva neprokázala cizí zavinění, údajnou sebevraždu ale spáchal podezřele den před tím, než měl představit podrobné výsledky svého vyšetřování dokazující prezidentčinu vinu. 

Novinář Damian Parcher, který jako první o Nisnamově smrti informoval, ve strachu o život prchl do Izraele. Podezřelá sebevražda navíc vyprovokovala v zemi sérii demonstrací a protestů.

Podle závěrů Nismanova vyšetřování se prezidentka a další vládní činitelé snažili očistit sedm mužů podezřelých ze spáchání teroristického útoku na židovskou komunitu v Argentině v roce 1994. Snažili se údajně krýt pachatele proto, aby mohli začít s Íránem vyjednávat o dodávkách ropy. 

"Prezidentka a ministr zahraničí učinili zločinná rozhodnutí, aby vykonstruovali nevinu Íránu, a mohli tak ukojit obchodní, politické a geopolitické zájmy," uvedl Nisman v polovině ledna. Nisman proto na Fernándezovou podal žalobu.

Útok, který si vyžádal 85 mrtvých a více než 200 zraněných, měli provést teroristé z libanonského šíitského hnutí Hizballáh a měl ji platit Írán.

Tagy: Argentina Tajná služba terorismus a násilí

Zdroje: ČTK