Argentina odsoudila falklandskou misi prince Williama

- Aktuality autor: Jan Pastor

Jako "provokativní čin" odsoudila Argentina rozhodnutí poslat britského prince Williama na šestitýdenní vojenskou misi na Malvínských (podle Britů Falklandských) ostrovech.

O souostroví, kde má princ absolvovat část výcviku pátracího a záchranného pilota britských leteckých sil, se Británie pře s Argentinou. Podle argentinských činitelů citovaných zpravodajským serverem BBC Buenos Aires k "politickému obsahu" mise nemůže zůstat lhostejné.

Britské ministerstvo obrany ve čtvrtek informovalo, že William má na Falklandy přijet příští rok v únoru. Jeho mise by se tak uskutečnila krátce před 30. výročím porážky Argentiny v nevyhlášené válce o Falklandy.

Je to provokativní čin

"Je to provokativní čin, který značí britskou vojenskou přítomnost v mírové zóně, kde se neodehrává žádný ozbrojený konflikt," řekl podle BBC v rozhovoru s argentinským deníkem La Nación argentinský činitel Sebastián Brugo Marcó, do jehož agendy spadá oblast jižního Atlantiku. "Není možné ignorovat politický obsah této vojenské operace vzhledem ke skutečnosti, že princ je členem královské rodiny."

Původně neobydlené ostrovy ležící asi 500 kilometrů od argentinských břehů převzala Argentina v roce 1820 z titulu nástupnictví po Španělsku. Britové je ovládli v roce 1833. V roce 1982 se jich Argentina pokusila vojensky znovu zmocnit, ale utrpěla těžkou vojenskou porážku. Obyvatelstvo ostrovů se hlásí k Británii. Argentina a španělsky a francouzsky hovořící země používají název Malvínské ostrovy, pro anglosaský svět jsou to Falklandské ostrovy.

William je po svém otci princi Charlesovi druhým následníkem trůnu, na kterém dosud sedí královna Alžběta II.

Zdroje: ČTK