Archivář bojuje proti „ruským” názvům ulic v Karlových varech. Zatím neúspěšně

- Aktuality autor: mba

Archivář Petr Cais se snaží dlouhodobě prosadit změnu názvů některých ulic a náměstí v Karlových varech. Tvrdí, že ulic v Karlových Varech, které se jmenují po ruských městech a osobnostech, je výrazně více než těch, které nesou názvy jiných světových metropolí, a považuje to za ostudu města. Jeho návrh, aby se město zabývalo změnou názvů ulic, ale dnes městští zastupitelé odmítli.

Moskevská ulice v Karlových varech

Moskevská ulice v Karlových varech,zdroj: Martin Stolař / MAFRA / Profimedia

Cais upozorňuje na to, že významné ulice v Karlových Varech jsou pojmenovány po ruských městech nebo oblastech, Moskevská, Jaltská, Krymská, Sibiřská, nebo se jmenují po ruských osobnostech, Gorkého nebo Petra Velikého. „Zatímco ulice Petra Velikého k městu historicky patří, název podle propagandisty Gorkého ne. Vždyť i sami Rusové přejmenovali zpátky Gorkij zpět na Nižnij Novgorod,” namítá Cais. Přitom ulic, které jsou pojmenované po jiných evropských městech, je podle něj v Karlových Varech výrazně méně.

Podobně nevhodné jsou podle něj názvy ulic po komunistických politicích nebo umělcích, jako příklad uvedl Šmeralovu ulici nebo náměstí Václava Řezáče. Cais se domnívá, že vhodné by bylo mít ulice pojmenované po uznávaných celostátních i regionálních osobnostech.

Zastupitelstvem Karlových varu ale Caisův návrh neprošel podobně, jako už před časem návrh na přejmenování Moskevské ulice na ulici Václava Havla. Hlavním důvodem byly tehdy právě náklady a komplikace, které s tím souvisejí, například výměna dokladů obyvatel, změny v adresách firem a podobně.

Ulice v Karlových varech

Anketa již skončila.

Výsledky ankety

  1. Jsou podle vás „ruské” názvy ulic v Karlových varech ostudou města?
    • Ano, ulice by se měly přejmenovat (24.2 %)
    • Ne, je to nesmysl (38.8 %)
    • Zachovat by se měly jen názvy s historickou souvislostí (26.9 %)
    • Nevím, je to klasický pseudo-problém (10.0 %)

Tagy: Karlovy Vary Rusko versus ČR

Zdroje: ČTK