Archiv britské vlády ukrýval přes 80 let starý heroin

- Aktuality autor: Jan Pastor

Nejen vysvětlení historických záhad se skrývají ve stozích dokumentů uložených v archivu britské vlády. Jistý nadšenec pro historii v nich náhodou našel i 19 malinkých sáčků obsahujících heroin. O neobvyklém nálezu dnes informoval britský Národní archiv.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Drogy se dostaly do spisu, který byl vyslán z britského konzulátu v Káhiře na ministerstvo zahraničí do Londýna v roce 1928. V aktech šlo o soudní proces, který se týkal ilegálního držení drog. Špinavě bílý prášek, na který narazil amatérský badatel, prozkoumala policie a potvrdila, že jde o heroin. V sáčcích ho bylo celkem méně než jeden gram.

"Čas od času se v obšírné sbírce obsahující 11 milionů položek nečekaně objeví něco cenného," citovala BBC provozního ředitele Národního archivu Jeffa Jamese. Milovníci historie z řad veřejnosti v této instituci mají přístup i k více než tisíc let starým dokumentům. Jde třeba o Knihu posledního soudu z roku 1086. Z moderních dějin tam jsou například složky kontrarozvědky MI5. Badatelé v Národním archivu ale objevili i mumifikovanou krysu nebo červené pyžamo, napsala BBC.

Tagy: heroin

Zdroje: ČTK