Archeologové rozluštili 800 let starý nápis zanechaný křižáky
16. 11. 2011 – 14:00 | Zpravodajství | Jan Pastor

V Izraeli rozluštili vůbec první arabský nápis, který po sobě zanechali křižáci při výpravě před 800 lety. Profesor archeologie Moše Šaron to označil za bezpříkladný nález, jelikož arabský nápis zanechaný křižáky nebyl dosud nalezen na celém Blízkém východě.
"Podařilo se mi nedávno rozluštit slova 'Fridrich II., král Jeruzaléma, 1229 od převtělení našeho Pána Ježíše Mesiáše'," řekl Šaron agentuře AFP. Text byl vytesán do bloku mramoru v jedné budově u Tel Avivu.
"Ten dům, na němž byl nápis o velikosti 60 krát 50 centimetrů nalezen, původně stál ve starém přístavu Jaffy, který římský císař Fridrich II., opevnil," sdělil Šaron. Jaffa je dnes připojena k Tel Avivu. K titulům Fridricha II. patří také král jeruzalémský.
Zorganizoval šestou křížovou výpravu
Nalezený nápis obsahuje rovněž názvy provincií, které pod kontrolu tohoto panovníka, známého náklonností i znalostí islámské kultury, spadaly.
Fridrich byl kvůli sporům s papežem Řehořem IX. exkomunikován. V letech 1228 až 1229 zorganizoval šestou křížovou výpravu, aby získal jeruzalémská území, která dobyl muslimský vojevůdce Saladín.
Fridrich II. byl přítelem muslimů
Nechal opevnit Jaffu, ale k dobytí teritoria nepotřeboval zbraně. Na odstoupení Jeruzaléma, Betléma, Nazaretu, Sajdá a Jaffy se dohodl se sultánem Kámilem.
"Fridrich II. byl přítelem muslimů a obdivovatelem islámské civilizace. Jako jediný z křižáků dosáhl svého cíle, aniž byla prolita kapka krve," zdůraznil Šaron.