Archeologové asi našli hrobku, nevědí, zda patří Anežce

- Aktuality autor: red

Archeologové našli v úterý v pražském kostele sv. Haštala pod podlahou klenbu, která by podle nich mohla být hrobkou. Průzkum zahájili na základě domněnek, že by se v kostele mohl nacházet dlouho hledaný hrob sv. Anežky.

Klenba ale pochází až z barokní doby, nikoli ze středověku, řekl archeolog Zdeněk Dragoun z Národního památkového ústavu.

Ve středu by měli archeologové pod nalezenou klenbu spustit sondu s kamerou, která by měla prozkoumat, co se uvnitř nachází. Místo nalevo od oltáře je jedním ze dvou, na která upozornil předběžný radarový průzkum s tím, že by pod nimi mohly být dutiny. V nich by se údajně mohly nacházet ostatky české světice. Také druhé místo před oltářem se bude ještě zkoumat.

Po hrobě sv. Anežky se pátrá celá staletí. Neexistence Anežčiných ostatků dlouho bránila i její kanonizaci, protože až do 20. století bez nich tento proces nebyl možný. Ke svatořečení Anežce pomohla až údajná část její čelisti přechovávaná ve španělském klášteře v Escorialu. Část této relikvie získala i svatovítská kapitula.

Právě tyto ostatky, pokud jsou pravé, by podle některých mohly pomoci identifikovat případný pražský nález. Příslušnost k Přemyslovcům by zase mohla potvrdit shoda s genetickým materiálem blízkého příbuzného; zkoumat příslušníky přemyslovského rodu z genetického hlediska odborníci plánují bez ohledu na případný nález Anežčiných ostatků.

Zdroje: ČTK