Arabská koalice vyhlásila příměří v Jemenu. Jak dlouho vydrží?

- Aktuality autor: pal

Arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií v sobotu vyhlásila pět dní trvající příměří v Jemenu, které začne před nedělní půlnocí. Už dvě předchozí příměří, které dojednali zástupci OSN nakonec obě strany konfliktu nedodržely, podaří se tentokrát dodržet pět dní příměří. 

Dodrží šíitští rebelové v Jemenu pětidenní příměří?

Dodrží šíitští rebelové v Jemenu pětidenní příměří?,zdroj: Profimedia.cz

Příměří má umožnit dodávky humanitární pomoci do Jemenu, citovala agentura z prohlášení arabské koalice. Ta v něm ale zároveň zdůraznila, že si vyhrazuje právo odpovědět na jakékoli "vojenské aktivity nebo akce" šíitských povstalců.

V textu prohlášení se podle agentury AFP upřesňuje, že koaliční rozhodnutí o příměří bylo přijato na žádost jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Ten se s velkou částí své vlády uchýlil před povstalci do Rijádu.

Hádí, jehož loajálním silám se nedávno podařilo po čtyřech měsících bojů dobýt na povstalcích z velké části jihojemenské město Aden, si prý přál toto příměří, aby bylo možné "dopravit do země a rozdělit zuboženému obyvatelstvu co nejvíce humanitární a zdravotnické pomoci".

Dvě předchozí příměří vyjednaná zástupci OSN nebyla v terénu dodržena a válčící strany během nich své bojové akce nezastavily.

Tagy: zahraničí Jemen Saúdská Arábie konflikt v Jemenu

Zdroje: ČTK