Antimonopolní úřad zrušil tendr vnitra za miliardu

- Aktuality autor: Danica Klein

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nepravomocně zrušil zadávací řízení pro veřejnou zakázku ministerstva vnitra na nové rámcové smlouvy na takzvanou komunikační infrastrukturu veřejné správy (KIVS).

Vnitro podle něho při zadávání zakázky porušilo zákon. Tendr na nové kontrakty na KIVS ministerstvo vypsalo loni v prosinci. Smlouvy měly být na 18 měsíců v hodnotě přes 1,6 miliardy korun, z toho 1,5 miliardy korun za datové služby a 125 milionů za hlasové služby.

Podmínky jsou v pořádku

"Rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu v zákonné lhůtě podán rozklad," podotkl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Vnitro rozhodnutí úřadu nechtělo komentovat s tím, že je zatím neobdrželo. Dříve uvedlo, že podmínky výběrového řízení jsou podle něj v pořádku.

Stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc sdělil, že zpráva o rozhodnutí ÚOHS nepřekvapila. Jde podle něho o důsledek "naprosto nekompetentního vedení resortu za ministrování Radka Johna". Zároveň vyzval současného ministra vnitra Jana Kubiceho, aby ihned zveřejnil další postup ministerstva.

Antimonopolní úřad zrušil řízení na uzavření nových rámcových smluv na poskytování telekomunikačních služeb ze dvou důvodů. Jedním je to, že hodnotícím kritériem při posuzování nabídek měla být i doba potřebná k zajištění služby. Kritérium mělo mít váhu 15 procent, zbylých 85 procent měla tvořit cena.

Cenová nabídka uchazečů

Podle ÚOHS tím však vnitro diskriminovalo zájemce, kteří nepatří mezi současné dodavatele služeb, a ty naopak neoprávněně zvýhodňovalo. To mohlo ovlivnit i cenovou nabídku nových uchazečů, a tím i výběr nejvhodnější nabídky, stojí v rozhodnutí antimonopolního úřadu.

Druhým důvodem je požadavek vnitra na předložení certifikátu ISO 27001, který měl prokazovat, že uchazeč splňuje technické kvalifikační předpoklady. Podle ÚOHS ale ministerstvo nebylo oprávněno tento doklad požadovat.

"Tento postup zadavatele tak podstatně mohl ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky, neboť nelze vyloučit, že by obdržel nabídky dalších dodavatelů, kteří by mu nabídli výhodnější podmínky realizace předmětné veřejné zakázky," konstatoval antimonopolní úřad.

"Digitální tma"

V současné době služby poskytují Telefónica O2, GTS Czech a konsorcium T-Systems a ČD Telematika. Rámcové smlouvy na KIVS končily k 28. březnu, ministerstvo vnitra kvůli tomu se současnými dodavateli podepsalo přechodné prováděcí smlouvy, které úřadům zajistí telekomunikační služby před podepsáním nových rámcových kontraktů. Účinnost přechodných smluv je do 27. září s možností šestiměsíční opce.

Ministerstvo přistoupilo k podepsání přechodných smluv kvůli tomu, že nestíhalo včas uzavřít nové rámcové kontrakty, a hrozila tak "digitální tma", která by ochromila úřady zapojené do KIVS.

Stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc dříve uvedl, že úřady by při "digitální tmě" například nebyly schopny vyplácet důchody, sociální dávky nebo mateřské přídavky. "Následky takzvaného komunikačního blackoutu mohou být nedozírné," upozornil dnes Tejc.

Nečinnost ministerstva

Do tendru na nové rámcové smlouvy na KIVS se přihlásily společnosti UPC Česká republika, Telefónica O2, T-Mobile, GTS Czech, T-Systems společně s ČD Telematika, Dial Telecom a České Radiokomunikace. Poslední dvě firmy se se svými stížnostmi obrátily na ÚOHS.

Obchodní ředitel a člen představenstva Dial Telecom Tomáš Strašák řekl, že firma dnešní rozhodnutí antimonopolního úřadu přivítala a je připravena účastnit se nového tendru.

"Tentokrát věříme, že zadávací dokumentace bude v zákonných mezích a nebude neúměrně znevýhodňovat jiné operátory oproti těm, kteří služby pro úřady dodávali dosud. Mrzí nás, že úřady v Čechách jsou ohroženy blackoutem, jenž podle nás víceméně zapříčinila nečinnost ministerstva a následná rychlokvašková zadávací dokumentace," uvedl.

Pozdě

ÚOHS uložil ministerstvu vnitra zaplatit 30.000 korun na nákladech řízení. Stejnou částku má vnitro zaplatit jako pokutu za správní delikt. Ministerstvo totiž podle antimonopolního úřadu v rozporu se zákonem nerozhodlo o námitce společnosti České Radiokomunikace proti neprodloužení lhůty pro podání nabídky po provedení změn v zadávacích podmínkách.

Kritici ministerstvu v minulosti vytýkali, že s přípravou tendru na nové rámcové smlouvy začalo pozdě. Podle dřívějšího vyjádření vnitra ale za zpoždění může minulé vedení úřadu, které třeba zanechalo nepoužitelné podklady k tendru. Ministerstvo do budoucna plánuje projekt KIVS upravit, protože prý neodpovídá současným ekonomickým a technologickým podmínkám.

Tagy: zákon ministerstvo tendr ÚOHS

Zdroje: ČTK