ANO se zbavilo olomouckého hejtmana Košty, nahradil ho Okleštěk

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 27. 2. 2017 22:07) - Aktuality autor: roj

Ota Košta zvolený za ANO skončil ve funkci hejtmana Olomouckého kraje. Podle očekávání ho v pondělí odpoledne odvolalo zastupitelstvo 35 hlasy z 54 přítomných zastupitelů. Okamžitě ho nahradil krajský předseda ANO a poslanec Ladislav Okleštěk. 

Nyní již bývalý olomoucký hejtman Oto Košta

Nyní již bývalý olomoucký hejtman Oto Košta,zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Košta po svém odvolání novinářům řekl, že podobný výsledek hlasování čekal a že s největší pravděpodobností vystoupí z ANO. Nový hejtman Okleštěk prohlásil, že udělá vše, aby kraj fungoval a že chce zlepšit komunikaci. Košta v dosavadní historii krajů vykonával funkci hejtmana nejkratší dobu. Do funkce ho zastupitelé zvolili loni 8. listopadu.

Návrh na Koštovo odvolání podala krajská rada a hlasovalo pro něj 35 z 54 přítomných zastupitelů, přičemž koalice ANO, ČSSD a ODS má v zastupitelstvu 30 hlasů.

Mezi opozičními zastupiteli, kteří zvedli ruku pro Koštovo odvolání, byl například Radima Fiala z SPD-SPO. Podle něj by se situace měla díky personální výměně zklidnit, aby mohl krajský úřad začít fungovat.

"Trochu jsem to (odvolání) očekával, i když do posledních chvíle jsem věřil, že mám šanci bojovat. Trvalo to 4,5 hodiny a já v tuto chvíli cítím především únavu," řekl po jednání novinářům Košta.

Na dotaz uvedl, že s největší pravděpodobností v hnutí nezůstane. "Opravdu si nedokážu představit, že bych se s těmito lidmi měl dál vídávat. Minimálně naprosto lidsky jsou mi na hony vzdáleni. Zajímalo by mne, kdo z nich, až se v budoucnu potkáme, bude schopen se mi podívat do očí. S největší pravděpodobností požádám o ukončení členství," řekl Košta.

Okleštěk, pro kterého hlasovalo 29 z 54 přítomných zastupitelů, novinářům po svém zvolení řekl, že je škoda, že celý proces odvolání hejtmana trval tak dlouho, na druhou stranu vyzdvihl, že všichni měli šanci se vyjádřit.

"Budu se snažit, aby kraj fungoval. Udělám vše pro to, aby komunikace probíhala, jak probíhat má," uvedl Okleštěk, který je zároveň i poslancem. Zda zůstane i v této funkci, zatím neví. "Je to ještě předčasné, budu muset zanalyzovat nejen krajský úřad, ale i mé setrvání ve sněmovně. Musím vyzkoušet, co to bude obnášet," dodal Okleštěk.

Při pondělním jednání se zastupitelé přeli i o to, zda hlasovat veřejně, nebo tajně, jak chtěli někteří opoziční politici. Koalice pro Olomoucký kraj nakonec nakonec neprosadila změnu jednacího řádu, která by v personálních otázkách tajné hlasování umožňovala.

ANO Koštu vyzvalo k rezignaci už na začátku února, nebylo spokojené s jeho prací v čele hejtmanství. Košta výtky spolustraníků odmítl a nerezignoval. Koalice ANO, ČSSD a ODS má v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 30 hlasů, pro Koštu při jeho zvolení loni na podzim hlasovalo 35 z 54 přítomných zastupitelů. Zástupci koaliční ODS a ČSSD už před dnešním hlasováním oznámili, že výměně hejtmana nebudou stát v cestě.

Klub s krajským předsednictvem hnutí ANO tvrdí, že Košta nezvládal řízení kraje. Vytýká mu také, že jako svého poradce při předávání úřadu zaměstnal bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), který je vyšetřován v korupční kauze.

Ke kritice se posléze přidali i tři hejtmanovi náměstci z ANO, ČSSD a ODS, podle kterých odmítal reorganizovat úřad a špatně komunikoval s kolegy. Košta už dříve řekl, že nepochybil a snahu o své odvolání přisoudil mocenským ambicím některých lidí.

Košta setrval ve funkci necelé čtyři měsíce, a stal se tak hejtmanem, který zastával funkci nejkratší dobu. Necelých šest měsíců byla hejtmankou Středočeského kraje sociální demokratka Zuzana Moravčíková, která v červnu 2012 nahradila Davida Ratha po jeho zatčení a odstoupení z funkce a jež už po volbách 2012 funkci neobhájila.

Devět měsíců pak strávil ve funkci hejtmana Ivo Toman (ODS), který v únoru 2008 nahradil svého zesnulého předchůdce Michala Rabase v čele Pardubického kraje. Ani Toman po následujících krajských volbách už hejtmanskou funkci znovu nezískal.

Tagy: Česko domácí Olomoucký kraj hnutí Ano česká politika

Zdroje: ČTK