Ano, Krejčíř mě mučil, potvrdil svědek u soudu v Johannesburgu

- Aktuality autor: Michal Polák

Svědek obžaloby Bheki Lukhele dnes u soudu v Jihoafrické republice identifikoval Radovana Krejčíře jako osobu, která ho mučila. Krejčíř se snažil zjistit, kde se skrývá Lukheleho bratr, který zmizel s krejčířovou zásilkou drog. Kontroverzní český podnikatel čelí obvinění z únosu a z pokusu o vraždu.

Radovan Krejčíř

Radovan Krejčíř,zdroj: Getty Images

Začátek jednání provázel zmatek kolem požadavku, aby Lukheleho nesnímaly kamery. Soudce nakonec kameru v síni povolil, ale s tím, že nebude zabírat svědkovu tvář. 

Lukhele označil Krejčíře jednoznačně jako muže, který ho údajně mučil kopáním a poléváním horkou vodou. "Byla to vařící voda, která mi způsobila zranění na temeni hlavy. Z levé strany tváře se mi sloupala kůže," citovali Lukheleho na Twitteru jihoafričtí novináři sledující proces. Muži ho prý potom odvezli na místo, kde ho zadržovali. "Měl jsem svázané ruce, střežili mne ve den v noci," řekl. Pak ho prý jednou v noci vezli autem, aby jim ukázal bratrův dům, ale bratr v něm nebyl. 

Lukheleho výpověď se v rámci křížového výslechu snažila zpochybnit Krejčířova obhájkyně Annelene van der Heeverová. Zeptala se ho, zda na něm údajné mučení zanechalo viditelné stopy. Lukhele odpověděl, že mu na rameni a na zádech zůstaly černé skvrny. Obhájkyně zároveň upozornila soud na fakt, že podpis lékaře na zprávě, která je součástí policejního spisu, vykazuje prý "neobvyklou podobnost" s podpisem vyšetřujícího policisty Freddyho Mashudy Ramuhaly, jenž má Krejčířův případ na starosti. Van der Heeverová proto soud požádala, aby svědkovi nařídil novou lékařskou prohlídku. Soudce s tím souhlasil. 

Kurýr zmizel společně se zásilkou drog

Minulý týden před soudem vypovídal Paul Vusi Msimango jako svědek. O vařící vodě použité údajně Krejčířem při mučení hovořil také on. 

V kauze figuruje drogový kurýr přezdívaný Doktor, který prý pro Krejčíře převážel 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů Kč) a s drogou zmizel. Doktora prý chtěl český podnikatel vypátrat právě přes jeho bratra Lukheleho. I přes mučení bratra se prý Doktor odmítl s Krejčířem setkat a tvrdil, že "zásilka" se ztratila. Msimango tvrdil, že Krejčíř hodlal Lukheleho zabít a vylákat tak Doktora na pohřeb. 

V soudní síni byl dnes podle jihoafrického listu The Citizen také vyšetřovatel Paul O'Sullivan, který se zabývá Krejčířovou činností v JAR. Neočekává, že bude vyzván, aby svědčil. "Myslím, že dostali dost informací a mohou pokračovat beze mne," řekl. Když proces v květnu začínal, stačil prý Krejčíř k O'Sullivanovi poznamenat, že na něj dojde. 

Klíčová postava johannesburského podsvětí

Kromě Krejčíře v případu útoku a únosu Lukheleho figurují Desai Luphondo, Samuel Maropeng, George Nthoroane, Jan Lefu Mofokeng a Siboniso Miya. 

Jihoafrická média Krejčíře spojují nejméně s desítkou vražd a dalších trestných činů. Podle reportérů byl jednou z klíčových postav johannesburského podsvětí, za žádný trestný čin ale v JAR odsouzen nebyl. 

Tagy: soud mučení Johannesburg Jihoafrická republika

Zdroje: ČTK