Ani čtvrté kolo volby italského prezidenta dnes nerozhodlo

- Aktuality autor: Danica Klein

Kandidát středopravé koalice expremiér Romano Prodi nezískal potřebných 504 hlasů z 1007. Zákonodárci se po dva dny nedokázali shodnout na jméně nástupce dosluhující hlavy státu Giorgia Napolitana.

Volby v Itálii

Volby v Itálii,zdroj: Profimedia.cz

Středolevá koalice kolem Piera Luigiho Bersaniho dnes navrhla jako kandidáta expremiéra Romana Prodiho. Ten v dopoledním třetí kole volby nezískal potřebnou dvoutřetinovou většinu a prosté většiny 504 hlasů ze 1007 nedosáhl ani ve čtvrtém, odpoledním kole. 

Proti Prodimu se ostře postavila pravice, jejíž klíčový představitel Silvio Berlusconi několikrát řekl, že levicový expremiér v prezidentském paláci je nepřijatelný. 

Prodi nakonec dostal méně hlasů než se předpokládalo. Prodiho navrhovatel Bersani disponoval 495 hlasy a spekulovalo se, že potřebných devět hlasů se podaří získat z jiných stran. Nakonec ale ve čtvrtém kole Prodi dostal pouze 395 hlasů. 

Zablokovaná politická situace

To, že volba italského prezidenta bude velmi obtížná, se čekalo. Parlament je totiž ochromený kvůli nerozhodnému výsledku únorových voleb, po nichž ani jedna z velkých stran nemá potřebnou většinu. 

Středolevá koalice šla do hlasování původně s jiným favoritem, bývalým šéfem Senátu Frankem Marinim. Ten ale ve čtvrtek v prvním kole nezískal potřebnou dvoutřetinovou většinu, tedy 672 hlasů, a ve druhém kole úplně propadl. Proti němu se postavili i někteří členové Bersaniho Demokratické strany (PD), jež ho do volby vyslala. 

Dosavadní prezident, 87letý Napolitano, ve funkci končí po sedmi letech 15. května. Hlavním úkolem jeho nástupce bude vyřešit zablokovanou politickou situaci. Po patových únorových volbách Itálie stále nemá vládu a nová hlava státu bude rozhodovat o tom, zda se pokusí rozhádané lídry přivést k jednacímu stolu nebo otevře cestu k dalším předčasným volbám.

Tagy: Itálie prezidentské volby prezidentský kandidát

Zdroje: ČTK