Angela Merkelová chová nejvyšší respekt k rozhodnutí papeže odstoupit

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila nejvyšší respekt k rozhodnutí papeže Benedikta XVI. odstoupil 28. února z úřadu. Bavorského rodáka označila za jednoho z nejvýznamnějších náboženských myslitelů současnosti a za Německo mu poděkovala. 

Angela Merkel.

Angela Merkel.,zdroj: Mediafax

"Když byl Joseph Ratzinger před necelými osmi lety zvolen hlavou katolické církve, byli jsme my v Německu hrdí na svého krajana v papežském úřadě, prvního po mnoha staletích," připomněla Merkelová význam Benedikta XVI. pro Němce. 

"Pokud papež nyní sám po zralé úvaze došel k názoru, že jeho síly nestačí pro vykonávání jeho úřadu, má to můj nejvyšší respekt," dodala kancléřka, která se sama hlásí k protestantské víře. Označila to přitom za těžké rozhodnutí, které podle ní může v současné době stále se prodlužujícího života inspirovat mnoho dalších. 

Merkelová ocenila Benediktovu snahu o dialog s jinými církvemi. "Je a zůstane jedním z nejvýznamnějších náboženských myslitelů naší doby," doplnila kancléřka, které se osobně odstupující papež prý nejvíce do paměti zapsal svým předloňským vystoupením v berlínském Spolkovém sněmu. "Popsal v něm náš základní úkol jako politiků: sloužit právu a bránit vládě bezpráví," připomenula Merkelová

V minulosti přitom vůči Benediktovi XVI. tak smířlivá nebyla. V roce 2009 kritizovala jeho rozhodnutí zrušit exkomunikaci nad čtyřmi biskupy kontroverzního ultrakonzervativního Bratrstva svatého Pia X., včetně britského biskupa Richarda Williamsona, který se v Německu dostal opakovaně do křížku s justicí kvůli popírání holokaustu. 

V rodné zemi papeže vyvolalo oznámení o jeho chystané rezignaci obrovskou pozornost. Zpravodajské televize okamžitě přerušily svůj plánovaný program a své vysílání věnují jen osobě Benedikta XVI. Vyjádření pro tisk k jeho odstoupení oznámil na 15:00 SEČ také německý prezident Joachim Gauck, který takto na aktuální události reaguje jen zcela výjimečně.

Tagy: Německo rezignace Vatikán papež Benedikt XVI. katolická církev

Zdroje: ČTK