Anestezioložka zavinila smrt dítěte, dostala podmínku

- Aktuality autor: red

Brněnský krajský soud v úterý potrestal Helenu Hudcovou za její lékařské pochybení čtyřletou podmínkou a zákazem výkonu činnosti anesteziologa na stejně dlouhou dobu.

V říjnu 2008 totiž podle verdiktu při obřízce tříletého chlapce na chirurgickém sále dostatečně coby anestezioložka nesledovala jeho zdravotní stav. Dítě, u něhož pak nastaly náhlé komplikace, zemřelo. Lékařska se je snažila řešit, ale vše bylo marné.

Krajský soud se v úterý kauzou zabýval v odvolacím řízení a původní verdikt podstatně zmírnil. Blanenský okresní soud totiž Hudcovou před časem poslal na dva roky do vězení a zakázal ji činnost lékaře. Líčení se anestezioložka neúčastnila.

Obřízka se konala na sále za celkové anestezie. Při nenáročném zákroku ale nastala u chlapce alergická reakce na podaný uklidňující prostředek. Hudcová měla sledovat zdravotní stav dítěte. Zasáhla pozdě. U chlapce vzniklo nevratné poškození mozku. Dítě pak zemřelo. "Nesmírně události litujeme. Do doby, než budeme mít rozsudek v rukou, ji nebudeme komentovat," řekl náměstek nemocnice pro léčebněpreventivní péči Vladimír Zemánek. Doplnil, že lékařka nadále působí v boskovickém zdravotnickém zařízení, ale pod odborným dohledem. 

Blanenský soud nejprve lékařku potrestal trestním příkazem. Dostala dvouměsíční podmínku. Proti tomu se ale odvolala. Proto se konal proces. Při něm již padl přísnější verdikt - dva roky vězení a zákaz činnosti lékaře. Hudcová ale podala odvolání. 

Kauzu proto dostal na stůl Krajský soud Brno. Ten blanenský verdikt za nedbalostní ublížení na zdraví s následkem smrti zmírnil na podmínku a dočasný zákaz činnosti anesteziologa. 

Soudce Jiří Šoukal při zdůvodňování zmírnění trestu uvedl, že je otázkou, jaký je vlastně v tomto případě přiměřený trest. Vysvětlil, že každý trest je sice formou jisté odplaty, ta ale musí být vždy přiměřená, což by podle odvolacího soudu pobyt Hudcové za mřížemi správné nebylo.

Zdroje: ČTK