Andrej Babiš se nehodlá zúčastnit soudu ohledně spolupráce s StB

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Předseda hnutí ANO, miliardář a zřejmě budoucí vicepremiér Andrej Babiš se nezúčastní soudního líčení ohledně jeho údajné spolupráce s komunistickou Státní bezpečností (StB), které se uskuteční na konci ledna Bratislavě. Babiš žaluje slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) kvůli archivním svazkům, ve kterých je veden jako agent StB. Babiš tvrdí, že neoprávněně. Spolupráci s tajnou službou opakovaně popřel.

Andrej Babiš

Andrej Babiš,zdroj: Isifa.com

"K soudu nepůjdu, vypovídal jsem už v červnu a soudkyně mě nepotřebuje," řekl Babiš. Zastupovat jej bude právní zástupce. Dodal, že také nechce čelit předpokládanému zájmu českých a slovenských médií.

Líčení u bratislavského okresního soudu je naplánováno na 30. ledna. Neočekává se, že by padl rozsudek.

Soud začal žalobu projednávat loni v červnu, kdy Babiš vypovídal. Další svědky měl soud vyslechnout v říjnu, žádný z nich se ale k soudu nedostavil, a líčení bylo odloženo na konec ledna.

Babiš byl před listopadem 1989 členem komunistické strany. Kvůli archivním svazkům, které jej evidují jako spolupracovníka StB, by v Česku zřejmě nezískal negativní lustrační osvědčení.

Prezident Miloš Zeman dříve avizoval, že by kandidáty na ministry bez negativního lustračního osvědčení nemusel jmenovat. Poté připustil, že by mu stačilo, kdyby v prosinci prvním sněmovním čtením prošel zákon o státní službě, jenž by oddělil výkon státní správy od politického vlivu. To se ale nestalo. Podle dřívějšího vyjádření šéfa ČSSD a zřejmě budoucího premiéra koaliční vlády Bohuslava Sobotky zákon projde Sněmovnou asi až na přelomu ledna a února.

Tagy: Slovensko Agrofert ÚPN agent StB

Zdroje: ČTK