Analytici: Zotavování ekonomiky zrychluje, tahounem je průmysl

- Aktuality autor: Michal Polák

Údaje o loňské průmyslové výrobě ukazují, že tuzemská ekonomika se zotavila z recese a její oživování nabírá na intenzitě. Uvedli to dnes analytici na náš dotaz. V dalších měsících se prý bude projevovat pozitivně v průmyslu vliv oslabení kurzu koruny. Za celý letošní rok by mohla průmyslová produkce stoupnout podle odhadů ekonomů o pět až osm procent. 

Česká ekonomika

Česká ekonomika,zdroj: Profimedia.cz

Loni průmyslová produkce v Česku meziročně vzrostla o 0,5 procenta, hodnota nových zakázek byla vyšší o 4,3 procenta, uvedl dnes ČSÚ. V prosinci průmysl meziročně vzrostl o 9,3 procenta, po očištění o vliv pracovních dnů o 6,7 procenta. V roce 2012 průmyslová výroba klesla o 1,2 procenta. 

"Z dat jasně vyplývá, že se výroba aut a strojírenský průmysl, páteřní odvětví celé české ekonomiky, rozjely slušným tempem taženy zahraničními zakázkami, zejména zakázkami z Německa," uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče. Letošní růst průmyslu odhaduje na na skoro pět procent. 

Českému průmyslu pomáhá podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka zejména zlepšení ekonomické situace v eurozóně. Postupně se bude více projevovat pozitivní vliv oslabení kurzu koruny na konkurenceschopnost domácí produkce. "Na začátku roku je obtížné předpovídat vývoje na celý rok, prozatím prognóza ukazuje růst průmyslu o sedm až osm procent," uvedl. 

Průmysl bude tahounem ekonomického oživení

"Za celý letošní rok očekáváme růst výroby o 5,9 procenta, a průmysl by tak měl být hlavním tahounem českého ekonomického oživení," uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal. 

Motorem růstu českého průmyslu zůstává podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského poptávka ze zahraničí. "Cenové výhody českých exportérů z titulu devizové intervence ČNB se zřejmě ve větší míře začnou do čísel promítat až v druhé polovině roku," řekl.

S lepšící se situací v průmyslu bude postupně podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka růst nabídka pracovních příležitostí s pozitivním dopadem na zaměstnanost. "Průmysl zakončil loňský rok doslova velkolepě. Takové hodnoty český průmysl již dlouho nepamatuje," dodal analytik Home Credit Michal Kozub. 

Tagy: Česko vyroba aut průmysl strojírenství

Zdroje: ČTK