Analytici mají jasno. Nezaměstnanost poroste i příští rok

- Aktuality autor: Michal Polák

Na počty nezaměstnaných doléhá stále silněji recese ekonomiky, kdy podniky nenabízejí nová pracovní místa, ale naopak začínají s jejich snižováním. Shodli se na tom analytici oslovení. V dalších měsících podle nich počet lidí bez práce dále poroste. Nezaměstnanost je nyní po odhlédnutí od sezonních vlivů nejvyšší od ledna loňského roku.

Nezaměstnanost v Česku se v listopadu zvýšila na 8,7 z říjnových 8,5 procenta. Nově uváděný ukazatel podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu činí 6,8 procenta. 

Počet nezaměstnaných se vrátil po osmiměsíční přestávce nad půl milionu, upozornil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Jejich meziměsíční přírůstek je podle něj ve srovnání listopadů historicky nejvyšší. "Trh práce tedy viditelně reaguje na pokračující slabou poptávku v ekonomice, zatím se ale nezdá, že by se schylovalo ke katastrofě. Větší část propouštění je v důsledku ukončení sezonních prací v zemědělství či stavebnictví," dodal. 

Největší problémy ve stavebnictví

Recese ekonomiky již ale nutí podniky pozvolna přehodnocovat stavy zaměstnanců, uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Největší propouštění, jako odvětví v těžké depresi, zažívá stavebnictví. Ke snižování počtu zaměstnanců však přistupují i průmyslové podniky. Klesající ekonomika ale nenabízí nové příležitosti, a tak nevznikají ani nová pracovní místa, podotkl. 

Situace na trhu práce se podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho v listopadu celkově zhoršila, neboť počet uchazečů o zaměstnání se zvýšil o 2,4 procenta, zatímco počet volných pracovních míst poklesl o 4,7 procenta. 

Nezaměstnanost bude zřejmě dále stoupat, neboť konec recese české ekonomiky je stále v nedohlednu. Pravděpodobnost, že nezaměstnanost zlomí devítiprocentní hranici už letos v prosinci, podle analytika Home Creditu Michala Kozuba velmi výrazně roste. 

"Letos průměrná hodnota míry nezaměstnanosti asi dosáhne 8,6 procenta, příští rok stoupne na 9,1 procenta. Obrat k lepšímu na trhu práce přijde nejspíše až v roce 2014," odhadl analytik Patria Finance David Marek.

Tagy: recese nezaměstnanost ekonomika analytici

Zdroje: ČTK