Amerikou otřásl další masakr: Střelec zaútočil na základní školu, mezi obětmi je 20 dětí

- Aktuality autor: Danica Klein

Při střelbě v základní škole v Newtownu v americkém státě Connecticut dnes přišlo o život 20 dětí, šest dospělých a útočník. Další mrtvý byl nalezen v domě v Newtownu, který souvisel se střelcem. Oficiálně to oznámila místní policie.

Masakr v USA

Masakr v USA,zdroj: news.com

Podle jejího zástupce Paula Vance bylo 18 dětí mrtvých na místě a dvě zemřely po převozu do nemocnice. Jeden člověk je zraněný.

Střelba ve škole ve městě Newtown v americkém státě Connecticut si dnes vyžádala 27 mrtvých, z toho 18 dětí.

Americký prezident Barack Obama vyjádřil rodinám obětí soustrast jménem celého národa. "Naše srdce jsou dnes zlomena," řekl viditelně dojatý Obama, který si během krátkého vystoupení utíral slzy.

Při střelbě ve škole ve městě Newtown v americkém státě Connecticut bylo dnes zastřeleno několik lidí, včetně dětí. Napsal to na své webové stránce místní list Harftord Courant s odvoláním na blíže neupřesněné zdroje. Na snímku děti pod dozorem policistky opuští okolí školy.

Většina obětí v Connecticutu byly děti mezi pěti až deseti lety, měly před sebou celý život, uvedl prezident a oznámil, že na všech státních budovách budou vlajky čtyři dny spuštěny na půl žerdi.

Do základní školy Sandy Hook v Newtownu asi 100 kilometrů od New Yorku chodí děti ve věku od pěti do deseti let. Podle televize CNN byl střelcem čtyřiadvacetiletý Ryan Lanza.

List The New York Times napsal, že útočník vešel do třídy, kde učila jeho matka, zastřelil ji a po ní 18 dětí ve třídě. Pak se sám zabil, napsal deník.

Střelba ve škole ve městě Newtown v americkém státě Connecticut si dnes vyžádala 27 mrtvých, z toho 18 dětí.

Další okolnosti tragické střelby zatím nejsou jasné a objevují se postupně další informace. Vance oznámil, že v domě v Newtownu spojeném se střelcem byla nalezena další oběť. Neuvedl další podrobnosti o její totožnosti, ale potvrdil, že další pátrání vede policie v Hobokenu ve státě New Jersey.

Některá americká média tvrdila, že tam byl údajně nalezen mrtvý otce útočníka. Další píší, že v New Jersey se pohřešuje jeho partnerka a jeho přítel. Agentura AP uvedla, že policie zadržela jeho mladšího bratra a vyslýchá ho.

 Při střelbě v základní škole v Newtownu v americkém státě Connecticut dnes přišlo o život 20 dětí, šest dospělých a útočník.

Mezi mrtvými je i školní psycholog a ředitel školy, oznámila CNN. Ke škole se sjely ambulance a policejní vozy. Na televizních záběrech spěchali ke škole rodiče dětí. Rodiče, kteří se svých dětí nedočkali, se shromáždili na místní hasičské stanici.

Střelba ve škole ve městě Newtown v americkém státě Connecticut si dnes vyžádala 27 mrtvých, z toho 18 dětí.

Paul Vance z connecticutské policie novinářům řekl, že se ve škole střílelo ve dvou místnostech. Svědkové uvádějí, že slyšeli desítky výstřelů. "Přišel policista a řekl nám, ať běžíme ven, a tak jsme to udělali," řekla televizi NBC jedna z žaček.

"Policisté nás odvedli ze školy. Řekli nám, abychom se drželi za ruce a zavřeli oči. Otevřeli jsme je, až když jsme byli venku," řekla listu Hartford Courant devítiletá žačka Vanessa Bajraliuová.

 Většina obětí v Connecticutu byly děti mezi pěti až deseti lety, řekl dojatý Barack Obama. Podle něj země zažila příliš mnoho takových tragédií.

Mluvčí Bílého domu uvedl, že prezident Barack Obama je o tragické střelbě v Newtownu průběžně informován.

Jde o jeden z nejhorších incidentů tohoto druhu v USA vůbec. Letos již střelec při útoku v kině v Denveru zabil 12 lidí a 58 jich zranil.

Podle Baracka Obamy země zažila v posledních pěti letech příliš mnoho takových tragédií. "Tyto děti jsou naše děti. Musíme podniknout smysluplné kroky - bez ohledu na politiku -, abychom předešli takovým událostem," řekl Obama.

Slova soustrasti rodinám obětí již vyjádřily Evropská unie či Velká Británie. Francouzský prezident François Hollande prohlásil, že je zprávami o střelbě zděšen. "Šok" a "hrůzu" nad zprávami o masakru v USA vyjádřila šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová či šéf Evropské komise Juan Barroso.

Tagy: střelba USA základní škola Connecticut

Zdroje: ČTK