Amerika bez peněz: Rozpočtové spory komplikují život občanům i turistům

- Aktuality autor: Danica Klein

Zastavení části aktivit americké vlády zkomplikuje život občanům Spojených států i turistům. Nemělo by však ohrozit bezpečnost. Vláda nemá kvůli rozpočtovým sporům mezi zákonodárci peníze na běžný provoz, což znamená nucenou dovolenou pro statisíce státních zaměstnanců, uzavřené brány mnoha úřadů a institucí i přerušení řady státních programů. 

Americké dolary (ilustrační foto)

Americké dolary (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Zachovány by měly zůstat pouze nezbytné vládní aktivity, od kontroly letového provozu po armádu. Turisté se tak sice nemusí obávat výpadků v letecké dopravě, nebudou však moci navštívit americké národní parky ani některé zoologické zahrady či muzea. Uzavřeno bude rovněž návštěvnické centrum washingtonského Kapitolu. 

Americké ministerstvo zahraničí hodlá pokračovat ve zpracovávání žádostí o víza, protože tato činnost je financována převážně z poplatků od žadatelů. Americké ambasády a konzuláty budou podle agentury AP nadále poskytovat služby americkým občanům. 

Pokračovat bude také řada dalších aktivit, například ostraha amerických hranic a kontrola bezpečnosti potravin. Budou vypláceny sociální dávky a vládní programy zdravotní péče pro staré a chudé lidi budou nadále poskytovat peníze lékařům a nemocnicím. Fungovat budou rovněž poštovní služby, které nejsou závislé na penězích od vlády. 

Tagy: USA americká vláda platební neschopnost

Zdroje: ČTK