Američtí herci, diplomat a jordánská královna podpořili dohodu s Íránem

VIDEO - Aktuality autor: pal

Dohodu mezi Západem a Íránem, kterou projednává Kongres, podpořil Hollywood. Hvězdy amerického filmu se tímto způsobem postavily za prezidenta Baracka Obamu, který se při vyjednávání podpory pro dohodu musí potýkat s kritikou Republikánů, ale i části Demokratů. Do "kampaně" za dohodu s Íránem se kromě herců zapojila i jordánská královna nebo člen americké diplomacie. 

Dohodu s Íránem podpořil i hollywoodský herec Morgan Freeman

Dohodu s Íránem podpořil i hollywoodský herec Morgan Freeman,zdroj: ThinkStock

Americká protiválečná skupina Global Zero prezentovala v síti YouTube video, v němž dohodu s Íránem oslavují hvězdy Hollywoodu, který je tradiční oporou amerických demokratů.

Dohoda má zabránit, aby Teherán pokročil ve vývoji jaderné zbraně. Podle odpůrců je smlouva strategickou chybou a ve výrobě atomové bomby Íránu nezabrání.

Argumenty pro dohodu s Íránem tlumočí především slavný americký herec Morgan Freeman, podle něhož by absence dohody s Teheránem mohla znamenat jadernou smrt.

Jeho slova podpořila herečka Natasha Lyonneová nebo herec a zpěvák Jack Black. Odborné argumenty ve prospěch smlouvy ve videu prezentuje veterán americké diplomacie Thomas Pickering, spíše emotivní je vystoupení jordánské královny vdovy Noor.

Obama podporu potřebuje, i když Kongres k zablokování smlouvy moc nástrojů nemá. Poslanci mohou zkomplikovat její klíčovou část, kterou je odstranění amerických sankcí.

Takový krok může Kongres zakázat. Obama může rozhodnutí vetovat a Kongres by pak k přehlasování prezidentského veta potřeboval dvoutřetinovou většinu hlasů v každé parlamentní komoře.

Tagy: zahraničí Spojené státy dohoda s Íránem

Zdroje: ČTK