Americký voják, který zastřelil 16 civilistů, míří do své domoviny

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Americký voják, který minulý víkend postřílel 16 afghánských civilistů, míří z Kuvajtu na armádní základnu v americkém Kansasu. S odvoláním na jeho advokáta o tom informovala agentura AFP.

Voják byl od středy internován na základně v Kuvajtu a zatím čeká, kdy bude americkými úřady obviněn, což může trvat několik týdnů. Osmatřicetiletý muž se k činu, který v Afghánistánu vzbudil obrovské rozhořčení, přiznal. Afghánská strana naléhala, aby byl voják souzen na afghánském území, jeho převoz do Spojených států však napovídá, že to tak nebude.

"V této chvíli je přepravován do Fort Leavenworth," řekl televizní stanici CNN vojákův obhájce John Henry Browne. Advokát také zmínil, že s obviněným mluvil ve čtvrtek po telefonu, že se mu voják zdál zmatený a že má pochybnosti o jeho duševním zdraví.

Jméno vojáka americká armáda dosud neoznámila, což experti označují za krajně neobvyklé. Důvodem je patrně obava o bezpečí jeho příbuzných. O jeho osobě bylo pouze oznámeno, že je mu 38 let, je otcem dvou malých dětí a třikrát působil v bojových misích v Iráku. Jeho stálá vojenská posádka je umístěna ve státě Washington.

Tagy: Afghánistán střelba civilisté armáda

Zdroje: ČTK