Americký velvyslanec zemřel v Libyi na následky inhalace kouře

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Americký velvyslanec v Libyi Christopher Stevens zemřel při úterním útoku na americký konzulát v Benghází následkem inhalace kouře, což způsobilo krvácení do žaludku. Jiná zranění neměl, sdělil americkým sdělovacím prostředkům lékař, který se velvyslance pokoušel 90 minut oživit. 

Výbuch.

Výbuch.,zdroj: Mediafax

Stevense přivezli na zdravotní středisko v Benghází v úterý večer a ošetřoval ho Zijád abú Zajd. Konstatoval ochromení dýchacích cest, které způsobilo krvácení do žaludku. 

Kromě velvyslance zemřeli další tři Američané a dle dnešní zprávy libyjských úřadů také téměř deset libyjských policistů. 

Stevens se vydal do Benghází na krátkou návštěvu v den 11. výročí teroristických útoků na USA. Libyjci rozladění informacemi o filmu hanobícím proroka Mohameda se vydali toho dne protestovat ke konzulátu. Jeho ostraha začala střílet, když zaslechla palbu zvenčí. Rozhořčení davu tím vzrostlo a lidé se vrhli na budovu, zapálili ji a vyplenili. 

Američané se po první vlně útoku chtěli přesunout na bezpečnější místo. Náměstek libyjského ministra vnitra Vanís Šaríf řekl, že libyjští policisté demonstrantům řekli, kam byli Američané převezeni. Následoval pak útok i na druhý objekt. 

Za útok jsou zodpovědní lidé kolem mrtvého Kaddáfího

USA do Libye kvůli incidentu posílají speciální protiteroristický tým amerického námořnictva s úkolem pomoci zabezpečit americké zájmy. Na konzulátu v Benghází už žádní Američané nejsou, ale nebylo oznámeno, kam byl personál evakuován. 

Šaríf také na tiskové konferenci prohlásil, že za útokem jsou lidé z okruhu bývalého vůdce Muammara Kaddáfího. USA podle něho měly z Libye stáhnout svůj personál hned, když se roznesla zpráva o filmu. "Mohou si za to sami, protože své lidi nestáhli," řekl na adresu USA. 

Nepokoje vyvolal film Innocence of Muslims (Nevinnost muslimů) Američana izraelského původu Sama Bacilea. Trvá na tom, že jde záměrně o provokativní politický snímek, ale tak prudkou reakci prý nečekal. Film stál pět milionů dolarů a zatím se z něj promítaly klipy v některých televizních stanicích a také na serveru YouTube. 

Tagy: smrt USA kour Libye velvyslanec

Zdroje: ČTK