Americký úřad propaguje obřízku jako prostředek boje proti AIDS

- Magazín autor: var

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí v úterý podpořilo provádění obřízky u mužů. Přijalo tak kontroverzní argumentaci, že zdravotní prospěch vyplývající ze zákroku převažuje nad jeho riziky. Navíc údajně snižuje riziko nakažení nemocí AIDS o 50 až 60 procent. 

Mužská obřízka údajně snižuje riziko nákazy virem HIV

Mužská obřízka údajně snižuje riziko nákazy virem HIV,zdroj: ThinkStock

Centrum tak vychází vstříc zejména nábožensky aktivním židům a muslimům, kteří tento zvyk uplatňují. V Evropě jde ale spíše o kritizovaný obyčej. Rada Evropy loni vydala rezoluci, která označuje obřízku chlapců za ohrožování fyzické integrity dětí. 

Podle výzkumníka Aarona Tobiana z Univerzity Johnse Hopkinse přínosy obřízky se staly zřejmějšími v posledních deseti letech, kdy proběhly výzkumy dopadů zákroku v Africe, kde je tento zvyk rovněž velmi rozšířený. U obřezaných mužů se údajně markantně zmenšuje riziko sexuálně přenosných nemocí. 

Jestliže riziko přenosu viru HIV způsobujícího nemoc AIDS se prý snižuje o 50 až 60 procent, u genitálních oparů či některých kmenů papilomavirů je to 30 a více procent. Údajně také klesá pravděpodobnost infekce močových cest v dětství a rakovina penisu v dospělosti. Není ovšem jasné, nakolik v tom hrají roli také celkové hygienické návyky mužů. 

 

V USA byla obřízka nejběžnější v 50. a 60. letech minulého století, kdy zasáhla 80 procent chlapců. V současnosti je údajně obřezáván každý druhý. Počátkem 20. století jich byla čtvrtina.

Tagy: USA Věda hygiena virus HIV sexuální chování zdraví a životní styl

Zdroje: ČTK