Americký prezident opět řešil s britským premiérem Sýrii

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Americký prezident Barack Obama opět telefonicky hovořil s britským premiérem Davidem Cameronem o Sýrii a o možné reakci na chemický útok, ke kterému v zemi mělo dojít. Bílý dům oznámil, že nepochybuje o tom, že za chemickým útokem u Damašku je režim syrského prezidenta Bašára Asada. Stejný názor vyslovil i americký viceprezident Joe Biden. Nyní Obama řeší, jak reagovat, a zvažuje různé možnosti, mezi kterými je i vojenská intervence. 

Barack Obama a David Cameron

Barack Obama a David Cameron,zdroj: toledoblade.com

Jak Bílý dům ve svém prohlášení rovněž uvedl, Obama a další vysocí američtí představitelé situaci konzultují se zástupci mnoha dalších zemí. Celkem Washington uskutečnil od minulé středy, kdy k útoku došlo, 88 telefonátů zahraničním vůdcům. S Davidem Cameronem mluvil americký prezident už dvakrát.

K situaci se v úterý vyjádřil i americký viceprezident Joe Biden. Uvedl, že "není pochyb, kdo je za odporné použití chemických zbraní v Sýrii zodpovědný, je to syrský režim". Ti, kteří použijí chemické zbraně proti bezbranným mužům, ženám a dětem, musí být podle něj pohnáni k zodpovědnosti.

Podle mluvčího Bílého domu Jaye Carneyho USA zveřejní v nejbližších dnech zprávu tajných služeb k chemickému útoku. K objasnění okolností útoku z 21. srpna mají přispět také inspektoři OSN, kteří místo navštívili v pondělí a v inspekci mají pokračovat i dnes. Očekává se, že zpravodajci podají důkaz o tom, kdo zbraně použil.

O způsobu reakce má rozhodnout Obama. USA mají ve Středozemním moři bojová plavidla a dvě letadlové lodě v Rudém a Arabském moři. Nejčastěji se hovoří o útoku řízenými střelami s plochou dráhou letu.

Tagy: USA Velká Británie útok na Sýrii

Zdroje: ČTK