Americký PEN klub chce ocenit Charlie Hebdo. Některé spisovatele to pohoršilo

- Aktuality autor: pal

Rozhodnutí amerického centra PEN klubu udělit prestižní cenu za odvahu a boj za svobodu slova francouzskému časopisu Charlie Hebdo se ve Spojených státech nesetkalo s moc velkým pochopením. Minimálně šest spisovatelů už kvůli tomu odřeklo svou účast na slavnostním předání ceny, které se uskuteční 5. května na Manhattanu. Časopis se stal letos v lednu terčem útokem islamistů. Za rozhodnutí PEN klubu se postavil slavný prozaik Salman Rushdie.  

I několik měsíců po tragédii vzbuzuje časopis Charlie Hebdo stále velké emoce

I několik měsíců po tragédii vzbuzuje časopis Charlie Hebdo stále velké emoce,zdroj: Profimedia.cz

Někteří spisovatelé své rozhodnutí zdůvodnili tím, že magazín projevil neúctu k odlišné kultuře a náboženství. Galavečer se tak rozhodl bojkotovat například nigerijsko-americký spisovatel Teju Cole, americká autorka Rachel Kushnerová nebo kanadsko-srílanský prozaik Michael Ondaatje.

Předseda amerického PEN klubu Andrew Solomon neskrýval své překvapení. "Všichni jsme věděli, že to v určitém úhlu pohledu bylo kontroverzní rozhodnutí. Nikdy bych si ale nemyslel, že by toto téma zrovna u těchto autorů mohlo vyvolat takovéto námitky," prohlásil Solomon.

Za PEN klub se naopak postavil Salman Rushdie, kterému za román Satanské verše islamisté vyhrožovali smrtí. "Když PEN klub jako organizace hájící svobodu projevu nemůže hájit a oslavovat lidi, kteří jsou kvůli svobodnému projevu zabíjeni, tak ta organizace není hodna svého jména," uvedl Rushdie. 

Tagy: Spojené státy PEN klub ceny a ocenění kultura a duchovno umění a kultura média a internet útok na Charlie Hebdo charlie hebdo

Zdroje: ČTK