Americký ministr zahraničí pohrozil Rusku ekonomickými sankcemi

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes odsoudil ruský postup vůči Ukrajině jako "neuvěřitelný akt agrese" a pohrozil Moskvě sankcemi, které mohou zemi ekonomicky izolovat. Kerry to prohlásil v rozhovoru pro televizní stanici CBS News. Rusko má podle něj stále ještě několik možností, jak celou krizi na Ukrajině utlumit. Kremelský mluvčí nejnovější americký postoj odmítl komentovat. 

John Kerry

John Kerry,zdroj: Profimedia.cz

Rusku podle Kerryho mohou za jeho kroky hrozit "velmi vážné následky", jak od Spojených států, tak od jiných zemí. "V 21. století se nechováte tak jako v 19. století, že napadnete jinou zemi na základě zcela vykonstruované záminky," prohlásil Kerry. Pokud jde o možné sankce, hovořil i o zákazu udělování víz, zmrazení účtů či obchodní izolaci. 

Mluvčí Kremlu nechtěl na bezprecedentně tvrdá slova amerického ministra bezprostředně reagovat. "V tomto okamžiku bez komentáře," citovala agentura Reuters Dmitrije Peskova. 

Šéf americké diplomacie již v noci na dnešek varoval, že nasazení ruských vojáků na Ukrajině může mít vážné dopady na americko-ruské vztahy. Americký ministr obrany Chuck Hagel v sobotu hovořil se svým ruským protějškem Sergejem Šojguem. V telefonátu mu měl mimo jiné říct, že ruská vojenská intervence na Ukrajině může ohrozit evropskou i celosvětovou bezpečnost. 

Americký prezident Barack Obama mluvil v noci na dnešek celých 90 minut s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Řekl mu, že Moskva porušila mezinárodní právo a že jí hrozí následky. 

Ruští vojáci se v posledních hodinách podílejí na ostraze klíčových objektů na ukrajinském poloostrově Krym, kde místní promoskevsky orientovaná samospráva odmítá respektovat novou a prozápadně zaměřenou vládu v Kyjevě. Na dvoumilionovém Krymu tvoří většinu obyvatel Rusové. 

Tagy: Rusko Amerika Ukrajina

Zdroje: ČTK