Americký lékař Gosnell provádějící zakázané potraty dostal doživotí

- Aktuality autor: Michal Polák

Soud v americké Filadelfii poslal na doživotí za mříže lékaře, který prováděl ilegální potraty. Soud v úterý uznal doktora Kermita Gosnella vinným z vraždy prvního stupně. Dvaasedmdesátiletý lékař, kterému hrozil trest smrti, se podle agentury AP předem vzdal práva na odvolání. Případ se stal ústředním bodem celonárodní americké diskuse o legálnosti a etice interrupcí. 

Kermit Gosnell

Kermit Gosnell,zdroj: Isifa.com

Gosnell podle soudu prováděl potraty dlouho po 24. týdnu těhotenství, což je ve státě Pensylvánie nejvyšší zákonem stanovená lhůta. Prokazatelně způsobil smrt nejméně dvou živě narozených dětí, za což dostal dva tresty doživotí. Trestu smrti se vyhnul výměnou za to, že se vzdá práva na odvolání a možnosti požádat o podmínečné propuštění. 

Lékař podle svého právníka verdikt přijal, v procesu mu prý šlo hlavně o to, aby svůj případ dostal do médií. "Nyní akceptuje to, co se stane. Je to inteligentní člověk," řekl obhájce Jack McMahon. 

Policii přivedlo v roce 2011 na stopu ilegálních praktik Gosnellova ústavu podezření, že obchoduje se zakázanými látkami dostupnými pouze na lékařský předpis. Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) pak při prohlídce jeho kliniky objevili 47 embryí uskladněných v mrazácích a další důkazní materiál. 

Přestřihával páteř

U soudu proti Gosnellovi svědčili někteří zaměstnanci kliniky, podle nichž nezákonné potraty prováděl běžně. Se svými asistenty podle svědků usmrcoval žijící děti tak, že jim "přestříhával" páteř. Podle expertů byla jedna Gosnellova nezletilá klientka téměř ve 30. týdnu těhotenství a lékař tehdy údajně žertoval, že dítě je tak velké, že by mohlo "jít na autobus". 

Gosnell v místních médiích ještě před svým zatčením tvrdil, že se snažil interrupcemi pomáhat ženám z místní přistěhovalecké komunity. 

Prokuratura původně trvala na trestu smrti, vzhledem ke Gosnellově věku však bylo nepravděpodobné, že by byl po případných odvoláních kdy popraven.

Silná kritika úřadů

Pensylvánské úřady čelily tvrdé kritice za to, že dlouhá léta neprováděly pravidelné kontroly na svých potratových klinikách. Kvůli tomu lékař mohl svou ilegální činnost provádět. Ještě před ukončením procesu proto přišli o místa dva přední zdravotničtí úředníci, stát také zpřísnil podmínky provozu potratových klinik. 

Dnes si má lékař vyslechnout další rozsudky v případu smrti třetího dítěte a úmrtí jeho 41leté pacientky - imigrantky z Bhútánu, kterou údajně předávkoval sedativy.

Tagy: soud USA Pensylvánie

Zdroje: ČTK