Americkému vojákovi hrozí za vraždu 17 civilistů doživotí nebo trest smrti

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Americká armáda dnes formálně obvinila seržanta Roberta Balese ze 17 úkladných vražd afghánských civilistů a ze šesti pokusů o vraždu. Za tento těžký zločin mu hrozí minimálně doživotní vězení s možností podmínečného propuštění, nejvíce pak trest smrti, uvedla agentura Reuters s odvoláním na americkou armádu.

Bales byl dosud podezřelý ze zabití 16 afghánských civilistů, z toho devíti dětí. Armáda nijak nevysvětlila zvýšení bilance masakru. Podle agentury AP je možné, že se objevily důkazy o smrti dalšího Afghánce, kterého ale příbuzní pohřbili, ještě než na místo krveprolití dorazili američtí vojáci.

V neděli 11. března Bales údajně opustil základnu a v několika domech postřílel afghánské civilisty. Těla některých obětí poté spálil. Po zadržení se prý k činu přiznal. Balesův právník nicméně tvrdí, že voják si na čin příliš nepamatuje. Proti vojákovi podle advokáta navíc neexistují žádné jasné důkazy.

Incident vyvolal mimořádné rozhořčení afghánské veřejnosti a také tamního radikálního hnutí Taliban, které pochybuje, že proces s Balesem bude spravedlivý. Radikálové již pohrozili odvetnými útoky na všechny Američany v Afghánistánu.

Tagy: vražda civilisté armáda doživotí zločin

Zdroje: ČTK